2009-03-07: Dzięki firmie Attributor Corp. można śledzić losy dzieł objętych licencjami Creative Commons

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 marca 2009
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Firma Attributor Corp. ogłosiła współpracę z Creative Commons, dzięki której od 6 marca oferuje bezpłatne usługi pozwalające śledzić obieg internetowy prac za pomocą serwisu FairShare.

Serwis w prostych krokach pozwala na podłączenie swoich publikacji – takich jak artykuł, blog czy utwór literacki – i objęcie ich licencjami CC. FairShare tworzy dla podłączonej zawartości kanały RSS, informujące o użyciach danego dzieła. Serwis próbuje równocześnie ustalać, czy przy wykorzystaniu prac respektowane są licencje Creative Commons. Przykładowo naruszeniem niekomercyjnego użycia może być publikacja na stronie zarabiającej na reklamach.

Serwis jest zoptymalizowany dla języka angielskiego, ale jak przyznają autorzy prztestowali go również z powodzeniem dla wielu innych języków – także polskiego. FairShare jest rozwiązaniem dla osób chcących orientować się jak ich prace są wykorzystywane i kogo inspirują, choć może być też wykorzystany do sprawdzania naruszeń licencjii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Sprawdź jak wykorzystywane są Twoje prace na licencjach CC”, napisanego przez Kamila Śliwowskiego, opublikowanego w serwisie Creative Commons Polska (więcej informacji).