Przejdź do zawartości

2009-03-06: Rząd Pakistanu może uwolnić więźniów w zamian za uwolnienie urzędnika ONZ

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
piątek, 6 marca 2009

Jak poinformowała pakistańska telewizja Geo, tamtejszy rząd uległ żądaniom porywaczy Amerykanina Johna Soleckiego i na wolność mają zostać wypuszczeni towarzysze porywaczy.

Solecki został porwany 2 lutego w Kwecie w drodze do swojego biura, a wiozący go kierowca został zastrzelony. Solecki jest szefem oddziału agencji ONZ pomagającej uchodźcom.

Do jego porwania przyznał się Zjednoczony Front Wyzwolenia Beludżystanu. W zamian za wolność Amerykanina zażądali uwolnienia 1109 więźniów, przetrzymywanych przez pakistańskie siły bezpieczeństwa, na co pakistańskie władze się zgodziły. Jak zapewnia szef pakistańskiego MSZ Shah Mehmood Quresh, porywacze już zostali rozpoznani. Miejsce pobytu zakładnika także jest znane. Rząd powołał nawet specjalną komisję mającą zlokalizować osoby znajdujące się na liście ustalonej przez porywaczy. Beludżystan to prowincja przy granicy z Afganistanem i z Iranem. Od 2004 roku w regionie tym działa antyrządowa rebelia, domagająca się większej autonomii dla bogatego w surowce regionu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]