2009-03-03: Stany Zjednoczone zrezygnują z tarczy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 3 marca 2009
Ameryka Północna
Norteamerica.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Barack Obama w tajnym liście do rosyjskiego prezydenta zaoferował, że jego rząd zrezygnuje z umieszczenia tarczy antyrakietowej, o ile Rosja pomoże Stanom Zjednoczonym zapobiec uzbrojeniu Iranu w rakiety dalekiego zasięgu.

Jak donosi "New York Times", list został wręczony trzy tygodnie temu w Moskwie przez wyższych przedstawicieli amerykańskiej administracji. Propozycja ma być przekonywującą zachętą dla Rosji w kwestii utworzenia wspólnego frontu przeciw Iranowi.

Rosyjski rząd nie odpowiedział jeszcze na ofertę Obamy, ale zapowiedziano, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow będzie miał coś do przekazania na temat tarczy sekretarz stanu Hillary Clinton w czasie rozmowy zaplanowanej na piątek.

„Zmartwiło to Polskę i Republikę Czeską, których przywódcy zainwestowali polityczny kapitał w podpisanie umów o współpracy w zakresie obrony rakietowej pomimo opozycji w kraju” – pisze "New York Times".

Polska ma jednak otrzymać obronne rakiety krótkiego zasięgu Patriot, przewidziane osobną umową z USA, mimo ewentualnej rezygnacji USA z tarczy. Poinformował Radosław Sikorski w czasie wizyty w Waszyngtonie. Polski minister nazwał doniesienia prasowe „anonimowymi spekulacjami”

Źródła[edytuj]

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Małgorzata Podstawka opublikowanego pierwotnie w e-Polityka (więcej)
  • [USA zrezygnują z tarczy w Polsce? USA zrezygnują z tarczy w Polsce?] – wp.pl, 2 marca 2009