Przejdź do zawartości

2009-03-02: Olsztyn: kandydat PSL nowym prezydentem miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 marca 2009

Mieszkańcy Olsztyna wybrali nowego gospodarza miasta. W II turze przedterminowych wyborów prezydenckich wygrał popierany przez PSL Piotr Grzymowicz.

Zdobywając 60,17% głosów, pokonał kandydata PO, Krzysztofa Krukowskiego. Jak wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie, na Grzymowicza głosowało 20 740 osób, a na Krukowskiego – 13 734 osoby. Frekwencja wyniosła 25,53%.

Liczba wyborców uprawnionych do głosowania wynosiła 134 989 osób, z czego wydano 34 905 osobom wydano karty do głosowania. Oddano 34 894 karty, z czego jedna była nieważna. Nieważnych było 419 głosów.

Plakat wyborczy Piotra Grzymowicza

Zwycięzca wyborów tak komentował swój sukces:

Chciałbym przede wszystkim, żebym był prezydentem wszystkich mieszkańców Olsztyna. Będę chciał przekonać naszych mieszkańców, żeby tak też to odbierali, a więc na pewno w moich najbliższych działaniach będę starał się przede wszystkim przywrócić miastu należną rangę.

Piotr Grzymowicz

Zapewnił, że zamierza kłaść nacisk głównie na wykorzystanie środków unijnych, a swe urzędowanie rozpocznie od weryfikacji miejskich zapisów budżetowych. Grzymowicz jest pierwszym w kraju prezydentem miasta wojewódzkiego popieranym przez PSL.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Wyniki wyborów komentował na gorąco obecny na wieczorze wyborczym kandydata PSL Stanisław Żelichowski.

Ostatnio docierały do nas sygnały, że koalicjant nas trochę nie docenia. Zwycięstwo pana Grzymowicza pokazuje, że nie można się z PSL nie liczyć.

Stanisław Żelichowski, szef warmińsko-mazurskiego PSL

Żelichowski przewiduje, że choć Grzymowicz wygrał z kandydatem PO, to jego zwycięstwo "umocniło rządową koalicję", a wyniki wyborów nie przełożą się szerzej na "szczebel centralny".

Nowy prezydent rozpocznie oficjalnie urzędowanie 9 marca, gdy na specjalnej sesji rady miasta złoży uroczystą przysięgę.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa warmińsko-mazurskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie warmińsko-mazurskiem.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Olsztyna i Elbląga | pozostałych miejscowości