Przejdź do zawartości

2009-03-02: Niedzielny szczyt UE - sukcesem czy porażką?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 marca 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz powiedział w TVP Info, że osiągnęliśmy w niedzielę zakładane cele. - Polska była na weekendowym szczycie w Brukseli liderem opinii w sprawie obrony jedności ekonomicznej – powiedział. Politycy PiS i Lewicy są przeciwnego zdania.

Zdaniem szefa UKIE, pomysły szkodliwe dla naszego kraju „spaliły (się) na panewce”. I wyjaśnił, które miał na myśli: – Zarówno to, żeby zakazać przenoszenia fabryk z Francji do Europy Wschodniej, jak i pomysł, by opisywać całą wschodnią Europę jako jedną czarną dziurę. Uważa on, że Polska na niedzielnym szczycie pokazała się jako lider całego regionu oraz koordynator wspólnego stanowiska. Zaprezentowała się też jako solidny kandydat do strefy euro.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński na dzisiejszej konferencji podsumował, że niedzielny szczyt dla polskiej delegacji rządowej był porażką. Jego zdaniem Polska powinna opowiedzieć się za propozycją Węgier na potężny zastrzyk finansowy dla państw Europy Wschodniej, a nie pokazywać, że ta część kontynentu pomocy nie potrzebuje. - Wzywam Donalda Tuska, by zrezygnował z propagandy i zaczął działać - powiedział prezes PiS. Podobne zdanie mają politycy na lewicy i do negatywów dodają, że nie udało nam się wywalczyć nawet skróconego okresu na przystąpienie do strefy euro.

Zachodnioeuropejska prasa krytykuje z kolei miniszczyt premiera Donalda Tuska zorganizowany w polskiej placówce dyplomatycznej w Brukseli.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]