Przejdź do zawartości

2009-03-01: Bruksela: przed szczytem UE Kaczyński życzy Tuskowi sukcesu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 marca 2009
Unia Europejska

Europa

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Przed nieformalnym szczytem Unii Europejskiej, na którym przywódcy wspólnoty będą omawiać możliwości wyjścia Europy z kryzysu, prezydent życzył premierowi sukcesu. Lech Kaczyński chce, by Tusk osiągnął w Brukseli "tyle ile da się osiągnąć".Na lotnisku Okęcie, gdzie wylądował po powrocie z Ukrainy, Lech Kaczyński powiedział: "Życzę premierowi, bo życzę Polsce, jak największego sukcesu". Tym samym samolotem, którym prezydent wrócił do Warszawy, Donald Tusk leci do Brukseli.

Prezydent zgodził się z premierem w kwestii większej solidarności krajów członkowskich Unii w walce z kryzysem. "Wszystkiego osiągnąć się nie da, bo >bliższa koszula ciału<. Każdy kraj ma swoją opinię publiczną, swój rząd, swoje zbliżające się niedługo lub troszkę później wybory. Taka jest europejska rzeczywistość roku 2009 i inna być nie może" - mówił.

Kaczyński uważa protekcjonizm w obliczu kryzysu za naturalny, jednak sugeruje pewne jego ograniczenie. Jego zdaniem, Unia i poszczególne państwa "powinny aktywnie walczyć z kryzysem", ale razem, a nie oddzielnie. Należy też, jak mówi prezydent, "zapomnieć o neoliberalnych złudzeniach".

Węgry proszą o pomoc

[edytuj | edytuj kod]

Tymczasem podczas szczytu węgierski premier Ferenc Gyurcsany zaapelował o przyjęcie planu ratunkowego dla Europy Środkowej i Wschodniej w wysokości od 160 do 190 miliardów euro. Nie możemy pozwolić sobie, by nowa żelazna kurtyna podzieliła Europę na dwie części - powiedział Węgier.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]