2009-02-24: Radio Maryja w europarlamencie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 lutego 2009

Politycy skupieni wokół ojca Rydzyka postanowili utworzyć własną listę do Parlamentu Europejskiego, która będzie alternatywą między innymi dla PiS. Ruch nie ma jeszcze oficjalnej nazwy.

Dwunastu polityków i działaczy społecznych, którzy stworzyli nowy ruch politycznych napisało „list otwarty do Polaków”. „Niezbędne jest natychmiastowe powołanie szerokiego ruchu na rzecz wprowadzenia do Parlamentu Europejskiego Polaków, którzy odważnie będą wyrażać dążenia niepodległościowe oraz żądać poszanowania praw człowieka, praw rodziny i praw narodów Europy. Sukces naszego ruchu w wyborach otworzy drogę do reformy polskiej sceny politycznej w takim kierunku, aby wykreować i realizować polską myśl i strategie polityczną. Polacy potrzebują wyraźnych programów politycznych, aby mogli dokonać między nimi rozumnego wyboru” – czytamy w liście.

Wśród autorów listu są przede wszystkim współpracownicy ojca Rydzyka. Między innymi są to: była spikerka Radia Maryja i posłanka Anna Sobecka, Gabriela Masłowska, wykładowcy w toruńskiej uczelni Urszula Krupa i Witold Tomczak, publicysta Radia Maryja i szef Ruchu Przełomu Narodowego prof. Jerzy Robert Nowak, prof. Zbigniew Jacyn-Onyszkiewicz z Zespołu Wspierania Radia Maryja oraz prof. Ryszard Henryk Kozłowski – szef projektu geotermalnego w Toruniu.

Działacze sprzeciwiają się wprowadzeniu euro i ratyfikacji traktatu lizbońskiego. Mariusz Kamiński z PiS-u ma nadzieję, że nowy ruch nie odbierze elektoratu jego partii: „PiS to szeroka formacja centroprawicowa walcząca zarówno o elektorat narodowo – katolicki, jak i o centrowy”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]