2009-02-19: Zmarła Kamila Skolimowska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 19 lutego 2009
Kamila Skolimowska 2008.jpg

Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem nie żyje. Tragiczna wiadomość dotarła w środę wieczorem z Portugalii, gdzie odbywa się zgrupowanie polskich lekkoatletów.

26-letnia lekkoatletka zasłabła w czasie jednego z treningów i od razu została przewieziona do szpitala w miejscowości Vila Real de Santo António. Zawodniczka czuła się coraz gorzej – w drodze do szpitala utraciła przytomność. Podjęto trwającą ponad godzinę próbę reanimacji – lekarzom jednak nie udało się naszej mistrzyni uratować.

Świadkiem tragicznych wydarzeń był polski lekkoatleta, Szymon Ziółkowski, który następująco relacjonuje przebieg wydarzeń:

Cquote1.svg Kamila w środę przyszła do nas na siłownię. Usiadła na ławce i zasłabła, podbiegł do niej Andrzej Krawczyk i ją ocucił. Wezwaliśmy karetkę. Doszła do niej o własnych siłach. W niej podobno znowu zemdlała i nieprzytomną dowieźli ją do ambulatorium w Vila Real de Santo António. Tam przyjechała wyspecjalizowana jednostka, która pomagała w reanimacji. Niestety, nie udało się. Cquote2.svg

Polski lekkoatleta jest zszokowany tak nagłym i tragicznym przebiegiem wypadków:

Cquote1.svg We wtorek poczuła ból łydki, rano nie najlepiej się czuła, dlatego po konsultacji z trenerem zrezygnowała z pierwszego środowego treningu. Wszyscy jesteśmy w szoku i czekamy na wyniki autopsji. Ciało Kamili zostanie w czwartek przewiezione do Faro, tam zostaną ustalone przyczyny zgonu. Lekarze podejrzewają zawał serca. Cquote2.svg

—Szymon Ziółkowski, polski lekkoatleta

Grób Kamili Skolimowskiej na Powązkach

Jak podaje serwis sport.pl, zdaniem głównego lekarza PZLA bardziej prawdopodobny jest zator tętnicy płucnej.

Kamila Skolimowska urodziła się w 1982 r. w Warszawie. Córka znanego ciężarowca Roberta Skolimowskiego, olimpijczyka z Igrzysk w Moskwie (1980 r.). Była m.in. złotą medalistką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 r. oraz wicemistrzynią Europy z 2002 r. (ME w Monachium).

Źródła[edytuj | edytuj kod]