2009-02-13: W styczniu bezrobocie w Polsce gwałtownie wzrosło

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 lutego 2009

Jak poinformowało ministerstwo pracy bezrobocie w styczniu wg. oficjalnych danych (nieoficjalne zapewne są wyższe) wzrosło o 160 tys. osób. W listopadzie i grudniu odpowiednio wzrosło o 46 tys. i 75 tys.

Stopa bezrobocia w ciągu zaledwie miesiąca wzrosła z 9,5 do 10,5 proc. Według resortu pracy najwięcej zwolnień widać w przetwórstwie przemysłowym m.in. w firmach produkujących maszyny, cement, tworzywa sztuczne, sprzęt RTV/AGD, odzież, meble, metale czy w hutach szkła. Zwolnienia widać w sektorze turystycznym, finansowym czy motoryzacyjnym. Tylko w ostatnich dniach grupowe zwolnienia zapowiedział m.in. Kredyt Bank (300 osób), producent mebli Nowy Styl (około 700 osób), ArcelorMittal Poland (około 1200 osób). Negocjacje w sprawie zwolnień trwają m.in. w PLL LOT czy PKP Cargo.

- Sytuacja wygląda alarmująco. Szacowaliśmy, że pod koniec roku bezrobocie sięgnie 12,2 proc., ale jeśli tak dalej pójdzie, to może nastąpić to dużo szybciej - powiedział dla Gazety Wyborczej Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego. - Polska gospodarka mocno spowalnia. Sądziliśmy, że wzrost PKB w tym roku sięgnie 1,4 proc. Teraz wydaje się to górną możliwą granicą - mówi Kalisz.

- Problemy na rynku pracy mogą się nasilić w drugiej połowie roku, jeśli pracujący za granicą Polacy zdecydują się na masowe powroty do kraju. - prognozuje Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku. - Firmy nie mają złudzeń. Widzą dramatyczną sytuację za granicą, mają problemy z dostępem do kapitału. Ograniczają więc inwestycje, tną koszty i zwalniają pracowników - dodaje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Wczoraj Eurostat podał, że grudniowa produkcja przemysłowa w strefie euro spadła aż o 12 proc. w skali roku. A wiele firm produkujących w Polsce jest poddostawcami producentów europejskich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]