2009-02-12: Edunews.pl: od uruchomienia portalu minął już rok

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 12 lutego 2009
Feed-icon.svg
Nauka
N icon science.png

Anglicy poradzili sobie z nadmiarem teorii w programach nauczania już ponad 10 lat temu i dzisiaj są pionierami w wykorzystaniu najnowszych technologii w nauczaniu. Skandynawowie osiągają najlepsze wyniki w międzynarodowych testach PISA. Dlaczego tak rzadko korzystamy z doświadczeń innych krajów? Czyżby Polacy potrafili się uczyć tylko na własnych błędach?

Wprawdzie polscy nauczyciele wiedzą już jak tworzyć prezentacje, odtwarzać filmy, wysyłać maile, znają obsługę arkusza kalkulacyjnego, jednak wciąż brakuje im pomysłu na to, jak różne narzędzia multimedialne i interaktywne programy edukacyjne wykorzystać na lekcjach. Często zasłaniają się brakiem czasu lub wiedzy, w jaki sposób mogliby z nich korzystać podczas zajęć. O ile z tym pierwszym problemem muszą poradzić sobie sami, w drugim przypadku przychodzi im z pomocą Internet. To tam powinni ciągle szukać inspiracji, bo dobre wzorce trzeba wykorzystywać w codziennej pracy.

Pomysł kluczem do sukcesu[edytuj]

Nabycie nowoczesnego sprzętu i oprogramowania do nauki jest tylko początkiem drogi do edukacji XXI wieku. Trzeba jeszcze wiedzieć jak go użyć, by faktycznie wpływać na podnoszenie efektywności procesu nauczania. Często poziom umiejętności uczniów w korzystaniu z nowoczesnych aplikacji informacyjno-komunikacyjnych jest dużo wyższy niż nauczycieli. Zadaniem tych drugich jest zatem nie tylko opanowanie podstaw obsługi dostępnych narzędzi, ale zaproponowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania w pracy dydaktycznej narzędzi dobrze znanych uczniom. To może być o wiele trudniejsze niż nauka przygotowywania prezentacji w Powerpoint, ale przynosi – co potwierdzają badania brytyjskie – o wiele lepsze wyniki w edukacji.

„Dziś mamy do czynienia z nowym uczniem i w pewien sposób z nowym światem edukacji, w którym aby dotrzeć do ucznia, trzeba posługiwać się zupełnie innym językiem i zestawem narzędzi XXI wieku. Otwarcie na innowacje i dzielenie się wiedzą, polegające na aktywnym uczestnictwie rodziców, uczniów i nauczycieli są jednymi z najważniejszych cech nowoczesnej szkoły.” – mówi Marcin Polak, redaktor naczelny Edunews.pl [1], obecnego dokładnie rok w sieci portalu o nowoczesnej edukacji. "Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauczaniu, trzeba śledzić wyniki badań i analizy zagranicznych instytucji edukacyjnych. Dotyczą one skuteczności wykorzystywania poszczególnych narzędzi, opisują nowe trendy, a także zawierają ciekawe doświadczenia osób z szeroko pojętego środowiska edukacyjnego, od których można się wiele nauczyć."

Praktyczny wymiar edukacji[edytuj]

Dziś nauczanie to nie tylko wykorzystanie wspomagających je multimedialnych narzędzi, ale także realizacja innowacyjnych projektów edukacyjnych oraz powstawanie społeczności osób uczących się. Praca projektowa pomaga zdobyć szereg umiejętności praktycznych bardzo potrzebnych absolwentom szkół na dzisiejszym rynku pracy. Zadaniem nauczyciela pracującego tą metodą jest zachęcanie uczniów do uczestnictwa w projektach, a także tworzenie własnych i ich realizacja. Dzięki temu uczniowie mogą stać się twórcami procesu nauczania i pełniej (bardziej świadomie) w nim uczestniczyć. Edukacja nieformalna odgrywa dziś kluczową rolę w pogłębianiu wiedzy i umiejętności.

„Aby odpowiadać na zapotrzebowanie ze strony uczniów i nauczycieli, edukacyjne serwisy internetowe muszą dziś nie tylko pokazywać ciekawe projekty i doświadczenia ze świata, ale i włączać się w realizację projektów edukacyjnych. Edunews.pl przygotowuje raporty, multimedialne prezentacje, filmy, organizuje seminaria. Rozpoczyna również, przy współpracy z Instytutem Nowoczesnej Edukacji i Fundacją Teraz Edukacja, pięcioletni program działań na rzecz rozwoju multimedialnej edukacji. Trzeba inspirować do debaty na tematy ważne z punktu widzenia całego społeczeństwa. Nowoczesna edukacja powinna być głównym elementem dyskusji o kształcie polskiej edukacji, a niestety nie jest.” – podkreśla Marcin Polak.

Edunews.pl stał się źródłem informacji o współczesnej edukacji - opublikowano w nim już ponad 500 oryginalnych opracowań poświęconych uczeniu się i nauczaniu we współczesnym świecie. W ciągu roku istnienia z portalu skorzystało 100 tysięcy unikalnych użytkowników. Odwiedzają go: nauczyciele, wykładowcy, pracownicy oświaty, studenci, uczniowie, pracownicy firm sektora edukacji, a także osoby dorosłe, nie związane z sektorem edukacji – poszukujące inspiracji i pomysłów na edukację przez całe życie.

Źródła[edytuj]