Przejdź do zawartości

2009-02-07: Talibowie: zabiliśmy Polaka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 lutego 2009
Azja
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Pakistańska telewizja Geo i dziennik "The News" podały, powołując się na talibów, że porywacze zabili polskiego zakładnika, który został porwany 28 września ubiegłego roku w Pakistanie. MSZ nie potwierdza tych informacji i śmierci geologa Geofizyki Piotra S. Talibowie z ugrupowania "Tahreek-i-Taliban" nie przekazali żadnego nagrania z ewentualną egzekucją Polaka.

Piotr Adamkiewicz Sekretarz prasowy Ambasady RP w Islamabadzie powiedział, że na razie ambasada zbiera informacje i potwierdzając śmierci Polaka na podstawie doniesień pakistańskich mediów.

W tej chwili nie mamy tej informacji potwierdzonej ze strony władz Pakistanu. Cały czas czekamy na zweryfikowanie tej informacji - powiedział radiu RMF FM Piotr Paszkowski - rzecznik resortu dyplomacji.

Polak był przetrzymywany na plemiennych obszarach pogranicza Afganistanu i Pakistanu, gdzie toczą się zacięte walki miedzy rebeliantami, a siłami pakistańskimi.

Ścięliśmy głowę polskiemu inżynierowi, ponieważ jego rząd nie chciał przystać na nasze żądania

—Muhammad w rozmowie z Agencją France Presse

Także dziś rano Agencja France Presse rozmawiała z talibem o imieniu Mohammed, który powiedział, że bojówki zabiły Polaka, ponieważ rządy Polski i Pakistanu nie wyrażały zainteresowania porwanym Polakiem.

Wczoraj (06 II) premier Donald Tusk powiedział, że Polska nie ma zamiaru płacić porywaczom okupu. W budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych od rana obraduje sztab kryzysowy. Prowadzone są wszelkie działania by zweryfikować informację. Mimo tego nawet pakistańskie władze mają z tym duży problem.

Na konferencji prasowej MSZ nie potwierdziło informacji o śmierci Polaka.

Jeszcze w nocy mieliśmy informację z naszej placówki, że trwają rozmowy i że Polak żyje. Była to informacja pochodząca od kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Pakistanu - powiedział Jacek Najder wiceminister spraw zagranicznych.

Talibowie natomiast na początku żądali zwolnienia z więzień swoich towarzyszy i wyprowadzenie wojsk pakistańskich z terenów plemiennych bojówkarzy. Później z tego ostatniego żądania się wycofali, natomiast ostatnie ultimatum, które upłynęło 4 II mówiło o zwolnieniu z więzienia w Islamabadzie 4 talibów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]