Przejdź do zawartości

2009-02-05: Kolejna rozprawa za stan wojenny odwołana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 5 lutego 2009

Już po raz trzeci proces o stan wojenny w Sądzie Okręgowym w Warszawie został odroczony. Tym razem powodem była choroba jednego z sędziów oraz nieobecność b. szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka i b. wiceszefa MON gen. Floriana Siwickiego.

Adwokat mec. Marek Małecki mówi, że Siwicki przeszedł "śmierć kliniczną" i jest niezdolny do udziału w procesie do 30 marca. Następna rozprawa odbędzie się po tym terminie.

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec dziewięciu osób - członków władz PRL i Rady Państwa PRL, która formalnie wprowadziła stan wojenny.

Pierwsza rozprawa w sądzie odbyła się we wrześniu 2008 r. Dziś zostało w nim już tylko sześcioro oskarżonych: b. szef PZPR, b. premier i b. szef MON gen. Jaruzelski, b. szef MSWiA gen. Kiszczak, b. szef PZPR Kania, b. wiceszefowie MON gen. Tuczapski i gen. Siwicki oraz b. członkini Rady Państwa Eugenia Kempara.

Oskarżeni uważają, że nie popełnili przestępstwa, ponieważ działali w stanie wyższej konieczności wobec groźby sowieckiej interwencji. A pion śledczy IPN replikuje, że grudniu 1981 r. nie było groźby takiej interwencji.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości