Przejdź do zawartości

2009-02-03: USA: zamieszki w prywatnym więzieniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 3 lutego 2009
Ameryka Północna

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

W niedzielę (1 II) zakończyły się zamieszki w texańskim więzieniu w Percos. Jeden budynek został zniszczony i około 700 więźniów musiało spędzić noc w namiotach - podały władze więzienne. Niepokoje rozpoczęły się w sobotę i trwały przez całą noc. Uczestniczyły w nich setki więźniów. To już drugie takie zdarzenie w ciągu ostatnich 2 miesięcy. 12 grudnia więźniowie wzięli jako zakładników dwóch pracowników więzienia i podpalili jeden z budynków. Poddali się w nocy.

April Orsoco z biura szeryfa poinformował media, że zamieszki, które wybuchły w sobotę przed 17, zakończyły się w niedzielę około 16. Nie podał szczegółów zakończenia walk. według podanych przez szeryfa informacji w niedzielę nikt nie został ranny. W sobotę do szpitala przetransportowano trójkę skazanych, w tym jednego z odciętym palcem. Orsoco poinformował także, że zamieszki miały miejsce "bez żadnego konkretnego powodu".

Rzeczony zakład karny należy do firmy GEO Group czerpiącej zyski z prywatnego więziennictwa. Wedle przedostających się do mediów informacji strażnicy nagminnie łamią prawa więźniów, bijąc ich lub pozwalając innym więźniom bić lub nawet zabijać ludzi. Prywatne więzienia w stanie Teksas są prowadzone również przez firmę Vanguard Group.

Pod koniec zeszłego roku Wielka Ława Przysięgłych stanu Teksas oskarżyła byłego wice-prezydenta USA Cheneya, prokuratora generalnego Gonzalesa oraz Senatora Lucio o zorganizowaną działalność przestępczą. Akt oskarżenia dowodzi, że Cheney "zarabiał na pozbawianiu ludzi wolności". Prokuratora generalnego oskarżono o to, że w 2006 r. wykorzystywał swoje stanowisko, aby blokować dochodzenia dotyczące łamania praw więźniów w hrabstwie Willacy w południowym Teksasie, przy granicy z Meksykiem.

27 września zeszłego roku anarchiści z kalifornijskiego miasta Santa Cruz zaatakowali bank Wells Fargo, który jest właścicielem Geo Group.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]