2009-01-27: Plan ministra Czumy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 stycznia 2009

Nowy minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział o planowanym systemie oceny pracy prokuratorów. Ma on polegać na finansowym ich motywowaniu do ścigania przestępstw.

W Programie III Polskiego Radia minister powiedział, że skoro mamy w Polsce 6 tysięcy prokuratorów, więc dobrze by było, gdyby chociaż jedna czwarta z nich skutecznie ścigała przestępstwa. „Motywacyjny system polegałby na tym, że prokurator za doprowadzenie do skazania bandyty na np. 15 lat, otrzymywałby więcej punktów, a mniej – za doprowadzenie do skazania drobnego przestępcy na karę w zawieszeniu. Od liczby zgromadzonych punktów zależałoby wynagrodzenie i pozycja prokuratora”.

Andrzej Czuma nie chciał jednak komentować najnowszych doniesień mediów dotyczących samobójstwa Roberta Pazika – skazanego na dożywocie mordercy Krzysztofa Olewnika. Prasa w ostatnim czasie donosiła, że do samobójstwa mógł namawiać go gangster o pseudonimie „Mózg”, który siedział w płockim więzieniu. Miał on wcześniej kontakt z innym nieżyjącym już skazanym w tej sprawie – Sławomirem Kościukiem. „Nad tą sprawą pracuje prokuratura, minister nie powinien się w to badanie wtrącać. Minister nie musi chyba ganiać po więzieniach w Gdańsku, Płocku czy Pacanowie i badać, kto się powiesił” dodaje Czuma.

Źródła[edytuj | edytuj kod]