2009-01-27: Kryzys finansowy, Centrum Badań Strategicznych: Łotwa za dwa lata ogłosi upadłość

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 stycznia 2009

Analitycy z rosyjskiego Centrum Badań Strategicznych w sprawozdaniu na temat wpływu kryzysu światowego uważają że najwyżej jeszcze dwa lata potrwa agonia gospodarki łotewskiej, potem kraj ogłosi upadłość.

Nie wiele lepszą przyszłość, według rosyjskich analityków, mają przed sobą również Litwa i Estonia, które z Łotwą razem były nazywane „bałtyckimi tygrysami” Europy z racji prężnie rozwijających się gospodarek. Zdaniem analityków Centrum, gospodarki te były mocno uzależnione od potoków kapitału zagranicznego. Toteż, gdy świat dotknął kryzys finansowy, inwestorzy zaczęli wycofywać swój kapitał z rozwijających się krajów, w tym bałtyckich, co doprowadziło do zapaści gospodarczej w regionie.

Łotwa była jedną z najprężniej, w ciągu kilku ostatnich lat, rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej. Według analityków Centrum, obecnie dług sektora publicznego oraz łotewskich gospodarstw domowych wynosi około 40 mld USD, co stanowi równowartość około 130 proc. rocznego PKB. Eksperci oceniają, że w tej sytuacji, najpóźniej po dwóch latach na Łotwie zacznie się masowe bankructwo gospodarstw domowych, co w wyniku może doprowadzić też do bankructwa państwa.

Zdaniem rosyjskich ekspertów, Litwa, Łotwa i Estonia obecnie przeżywają okres głębokiej recesji, która potrwa najbliższe dwa-, trzy lata i może jeszcze bardziej pogłębić się. Podobne prognozy dla krajów bałtyckich przedstawili również eksperci Unii Europejskie, w ogłoszonych w styczniu prognozach na lata 2009-2010.

Źródła[edytuj | edytuj kod]