Przejdź do zawartości

2009-01-21: RPA utworzy agencję kosmiczną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 stycznia 2009
Flaga Republiki Południowej Afryki

Prezydent Republiki Południowej Afryki, Kgalema Motlanthe, podpisał ustawę o południowoafrykańskiej narodowej agencji kosmicznej. Dzięki niej jeszcze w tym roku zostanie utworzona agencja kosmiczna, która skupi w jednej organizacji działalność RPA w przestrzeni kosmicznej.

Agencja będzie zajmowała się:

  • promocją pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej
  • badaniami i obserwacjami astronomicznymi, w tym obserwacjami Ziemi
  • badania nad telekomunikacją, nawigacją i fizyką przestrzeni kosmicznej
  • rozwojem inżynierii i technologii: prowadzeniem misji kosmicznych, rozwijaniem technologii, pozyskiwaniem, obróbką i dystrybucją danych satelitarnych do innych agencji rządowych

Opublikowany w dzienniku ustaw akt prawny powołuje narodową agencję kosmiczną w celu realizacji programu kosmicznego RPA. Agencja będzie także prowadziła narodową strategię przestrzeni kosmicznej zatwierdzoną przez rząd w grudniu 2008 roku. Ma ona pomóc RPA znaleźć się w czołówce państw wykorzystujących technologie kosmiczne.

Strategia wywodzi się z 10 letniego planu innowacyjnego przygotowanego przez ministerstwo nauki i technologii. Jednym z pięciu "wielkich wyzwań" wymienia on technologie kosmiczne i nauki o przestrzeni kosmicznej.

Agencja skupi w sobie pracę prowadzoną przez kilka już działających ośrodków. Powiększony budżet instytucji ma wspomóc gospodarkę kraju i stworzyć wiele nowych miejsc pracy. Wśród prowadzonych projektów znajdą się: radioteleskop Square Kilometre Array, teleskop Southern African Large Telescope, i wystrzelenie przez RPA drugiego satelity, o nazwie Sumbandilasat.

Południowa Afryka ma bogatą przeszłość w nowożytnej astronomii. Sięga ona roku 1685, kiedy ustanowiono tam pierwsze tymczasowe obserwatorium astronomiczne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]