Przejdź do zawartości

2009-01-20: Finał rajdu Dakar: najlepszy start Polaków w historii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 stycznia 2009

Tegoroczny Rajd Dakaru odbywający się po raz pierwszy w Ameryce Południowej był dla polskich zawodników wyjątkowo udany. Po raz pierwszy w historii nasz rodak stanął na podium najtrudniejszego rajdu świata - Rafał Sonik jadący quadem zajął trzecie miejsce! Pozostali również przynieśli nam wiele powodów do radości.

Rewelacyjnie spisał się Krzysztof Hołowczyc, który w starciu z kierowcami fabrycznych zespołów zajął piąte miejsce, a ostatnich dwóch odcinków specjalnych zameldował się w pierwszej trójce. W klasyfikacji samochodów zwyciężył zawodnik z RPA jadący fabrycznym VW Touaregiem Giniel de Villiers, kolejne miejsca na podium zajęli amerykanie Mark Miller i Robby Gordon. Skończyła się tym samym hegemonia Mitsubishi, od 2001 roku auta właśnie tej marki sięgały po zwycięstwa.

Wyśmienitą postawą zaskoczył wszystkich debiutant w Dakarze 23-letni Jakub Przygoński. Motocyklista Orlen Team zajął 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Lekki zawód sprawił Jacek Czachor. Najbardziej doświadczony polski motocyklista narobił nam nadziei świetnym wynikiem podczas pierwszego etapu kiedy zajął drugie miejsce. Niestety później było już tylko gorzej, ostatecznie zajął miejsce 20.

Krzysztof Jarmuż uplasował się dwa oczka niżej. Mety nie osiągnął Marek Dąbrowski, który wycofał się z powodu kontuzji barku.

Najszybszym motocyklistą był Marc Coma. Hiszpan zdystansował drugiego Cyrila Despresa na prawie 1,5 h. Trzeci był David Fretigne. Naszego najlepszego zawodnika Rafała Sonika wyprzedzili tylko Josef Machacek i Marcos Patronelli.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]