Przejdź do zawartości

2009-01-19: Chlebowski: w projekcie zmian ustawy lustracyjnej przewidujemy publikację w Internecie teczek osób publicznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 stycznia 2009

Zbigniew Chlebowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, zaprzeczył niektórym doniesieniom na temat projektu zmian w ustawie lustracyjnej przygotowanych przez jego partię.

Przyznał, że wśród zmian w przepisach ma znaleźć się zapowiedź publikacji teczek funkcjonariuszy publicznych w Internecie, jednak teczki zwykłych obywateli nie będą udostępnione. "Jest pomysł na otwarcie archiwów IPN, ale nie na takich zasadach, że sąsiad sąsiadowi będzie zaglądał do jego teczki. Na to zgody nie ma. Tego nie przewiduje projekt naszej ustawy" - powiedział Chlebowski. "W projekcie przewidujemy publikację w Internecie teczek osób publicznych, funkcjonariuszy publicznych" - dodał.

W czwartkowej i sobotniej "Gazecie Wyborczej" pojawiły się informacje o tym, że PO chce zlikwidować Biuro Lustracyjne IPN, znieść oświadczenia lustracyjne i pojęcie kłamstwa lustracyjnego. Pismo donosiło, że teczki "osób publicznych" udostępniane miały by być w Internecie - nadal z zamazywanymi tzw. informacjami wrażliwymi, zaś wszystkie pozostałe teczki - również z zamazanymi danymi wrażliwymi - miały by być dostępne w oddziałach IPN.

Źródła[edytuj | edytuj kod]