Przejdź do zawartości

2009-01-17: Raport ze Strefy Gazy: 17 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny Ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 1 150 Palestyńczyków, a ponad 5 100 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 78 cywilów, a także 233 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

sobota, 17 stycznia 2009

Sześć osób zginęło w zbombardowanej szkole w mieście Beit Lahija. Oenzetowskie budynki przestają być bezpieczne dla ludności Strefy Gazy.

Wśród ofiar jest kobieta i dziecko, zginęli gdy pierwszy pocisk uderzył bezpośrednio w szkołę. Kolejne pociski wybuchały w pobliżu budynku.

Placówki ONZ przestają być miejscem w których Palestyńczycy mogą czuć się bezpiecznie. To już drugi w tym tygodniu atak na budynek administrowany przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. W czwartek pociski spadły na agencję pomocową UNRWA, w której przebywali cywile. Ogółem w ośrodkach pod zwierzchnictwem ONZ przebywa około 45 tys. obywateli Strefy Gazy.

Zniszczone budynki po izraelskich nalotach

Izrael tłumaczy, że ofiary wśród cywilów są nieuniknione, gdyż Hamas wykorzystuje ludność cywilną jako żywe tarcze.

Hamas będzie walczył z Izraelem w Strefie Gazy, aż zostaną spełnione nasze żądania - poinformowało terrorystyczne ugrupowanie.

Z kolei Izrael w tej chwili jest bardziej przychylny na propozycje rozejmowe. Mam nadzieję, że weszliśmy w końcową fazę konfliktu i że wkrótce osiągniemy cel, jakim jest trwały spokój. - powiedział Mark Regew, rzecznik izraelskiego rządu.

W niedziele (18 I) odbędzie się konferencja w Kairze z udziałem sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna na której być może zapadną pierwsze decyzje ws. zawieszenia broni.

Z kolei jak donoszą agencje, od początku ataków izraelskich na Strefę Gazy, po stronie palestyńskiej zginęło 1150 osób, a 5100 zostało rannych. Ofiarami są w większości cywile. Ze strony izraelskiej śmierć poniosło 3 cywilów i 10 żołnierzy.

Izrael ogłasza jednostronny rozejm

Źródła

[edytuj | edytuj kod]