2009-01-17: Izrael ogłasza jednostronne zawieszenie broni w Strefie Gazy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

17 stycznia 2009[edytuj | edytuj kod]

sobota, 17 stycznia 2009
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacji Płynny Ołów

Izrael ogłosił jednostronne przerwanie ognia w Strefie Gazy, w której walki izraelsko-palestyńskie trwają od trzech tygodni. Poinformował o tym premier Ehud Olmert w czasie wieczornej konferencji prasowej w Jerozolimie. Decyzja zapadła na wieczornym posiedzeniu izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa.

Zawieszenie broni zacznie obowiązywać w niedzielę o godz. 0:00 czasu GMT (1:00 czasu polskiego, 2:00 czasu izraelskiego). Jak podkreślił Olmert, wszystkie cele operacji Płynny Ołów zostały zrealizowane – Hamas poniósł dotkliwe straty, a jego zdolność do wystrzeliwania rakiet skierowanych przeciwko Izraelowi została znacznie ograniczona. Według izraelskiego premiera operacja w Strefie Gazy ukazała siłę i determinację tego bliskowschodniego państwa.

Jednak zawieszenie broni nie oznacza natychmiastowego wycofania wojsk izraelskich z terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Ehud Olmert zaznaczył, że izraelskie wojsko "rozważy wycofanie się z Gazy", gdy Hamas również zawiesi działania zbrojne. W przeciwnym razie Izrael będzie kontynuował działania w celu obrony swych mieszkańców – ostrzega premier.

Ehud Barak, izraelski minister obrony potwierdził, że ofensywa w Strefie zostanie wznowiona w razie konieczności.

Hamas tymczasem oświadczył, że izraelska decyzja nie zakończy oporu z ich strony. Islamska organizacja zapowiada, że jeśli armia izraelska całkowicie nie wycofa się z palestyńskich terenów, to nie będzie respektował zawieszenia broni i walki będą trwały tak długo aż Izrael się wycofa.

Cquote1.svg Jednostronna deklaracja wstrzymania ognia, nie oznacza końca agresji wobec Palestyńczyków w Gazie. (...) Ta deklaracja jest niewystarczająca i będziemy kontynuować walkę dopóki siły izraelskie nie wycofają się z terytoriów okupowanych i nie zostaną otwarte przejścia graniczne Cquote2.svg

—Ali Barekh, Hamas

Pierwsze oceny decyzji Izraela na arenie międzynarodowe są optymistyczne. Sekretarz Stanu USA Condoleezza Rice zapewniła, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły jednostronne zawieszenie broni. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ocenił, że decyzja ta jest pierwszym krokiem ku pełnemu wycofaniu się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy.

Izraelska ofensywa lądowa w Strefie Gazy rozpoczęła się 3 stycznia 2009 r. Do tej pory zginęło co najmniej 1 200 Palestyńczyków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

18 stycznia 2009[edytuj | edytuj kod]

niedziela, 18 stycznia 2009

Jednakże mimo jednostronnego rozejmu odnotowano już agresję z strony izraelskiej jak i palestyńskiej.

Wczesnym rankiem w Gazie doszło do wymiany ognia między zwaśnionymi stronami. Nasi żołnierze zostali ostrzelani w północnej części Gazy - mówił rzecznik izraelskiej armii.

Później Hamas odpalił rakiety, które spadły na Sderot. Na miasto spadło sześć rakiet. Po incydencie tym Izrael przed południem zaatakował z powietrza wyrzutnie rakiet. Walki ustały tylko na kilka godzin w nocy, po czym powróciła kolejna seria ataków z obu stron.

Jak poinformowała agencja Reutera, Hamas ogłosił zawieszenie broni. Zawieszenie obowiązuje też inne organizacje działające na terenach Strefy Gazy.

Cquote1.svg Hamas i jego frakcje ogłaszają natychmiastowe zawieszenie broni w Gazie i daje Izraelowi tydzień na wycofanie. Cquote2.svg

—Ayman Taha, Hamas

Hamas dał Izraelowi tydzień na całkowite wycofanie się z zajętych podczas ofensywy terenów. Izrael zapowiada jednak, że będzie zbrojnie odpowiadać na każde incydenty łamiące zawieszeni broni.

Cquote1.svg Siły izraelskie w Strefie Gazy i wiele liczniejsze w jej okolicach, są gotowe do działania na tym terenie, jeśli będą pojawiały się takie złamania przerwania ognia, jak tego ranka. Cquote2.svg

—Ehud Olmert, premier Izraela

Zobacz co działo się dalej

Źródła[edytuj | edytuj kod]