2009-01-11: Wojciech Filemonowicz nowym przewodniczącym SdPl

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 11 stycznia 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W sobotę (10 I) Wojciech Filemonowicz został wybrany nowym przewodniczącym Socjaldemokracji. W sierpniu z funkcji szefa partii zrezygnował jej twórca Marek Borowski. W momencie gdy o to stanowisko przestała ubiegać sie Sylwia Pusz, Filemonowicz stał się jedynym kandydatem.

Nowy szef partii ma 38 lat, pochodzi z Krakowa. Z wykształcenia jest ekonomistą. Po ogłoszeniu wyników, Filemonowicz podziękował swym kolegom za wybór.

Wybór nowego przewodniczącego był konieczny z powodu rezygnacji twórcy SdPl Marka Borowskiego. Wrześniowe korespondencyjne wybory nie przyniosły rozstrzygnięcia. Wówczas na Filemonowicza oddano 687 głosów, na posła Bartosza Arłukowicza – 560, a na Pusz – 346. Do drugiej tury wyborów w SdPl początkowo przeszli Filemonowicz i Arłukowicz. Ten drugi odszedł jednak na początku grudnia z Socjaldemokracji.

Na krótkiej konferencji prasowej po wyborze Filemonowicz wyraził nadzieję, że „ten dzień da początek nowoczesnemu ruchowi centrolewicowemu”. – Na taki polska scena polityczna zasługuje – dodał nowy szef Socjaldemokracji. Został on zaproszony przez Grzegorza Napieralskiego, lidera SLD, do współpracy. Napierski zaznaczył, że o jedność na lewicy, m.in. o stworzenie wspólnej listy w czerwcowych wyborach do europarlamentu, apelowała we wrześniu Rada Krajowa Sojuszu, a w zeszłym tygodniu także – w specjalnej uchwale – Zarząd Krajowy tej partii. Jednocześnie wykluczył on możliwość włączenia na wspólną listę przedstawicieli Partii Demokratycznej. Wskazał on przy tym, że w Parlamencie Europejskim działacze PD należą do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, podczas gdy deputowani lewicy współtworzą PES (Partię Europejskich Socjalistów).

Natomiast Filemonowicz pytany czy jest szansa na jedną listę centrolewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uznał, że jest to możliwe. – Jedna silna lista składająca się z dwóch filarów: ruch centrolewicy z udziałem SdPl i środowisko Włodzimierza Cimoszewicza – podkreślił Filemonowicz. Dopytywany czy w takim projekcie mieściłaby się także Partia Demokratyczna-demokraci.pl, odpowiedział, że „oczywiście tak”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]