Przejdź do zawartości

2009-01-08: Raport ze Strefy Gazy: 8 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 700 Palestyńczyków, a ponad 3000 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 10 osób - 4 cywili i sześciu żołnierzy. 40 cywilów, a także 59 żołnierzy Izaela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

czwartek, 8 stycznia 2009

Palestyńczycy wystrzelili 12 rakiet, które spadły na izraelskie miasta. Oprócz Hamasu, także islamscy terroryści z niezidentyfikowanej jednostki wystrzelili dwie rakiety, które spowodowały 2 osoby ranne na terytorium Izraela. W izraelskim Ma'aleh Adumim zatrzymano Palestyńczyka, który usiłował wysadzić w powietrze stacje benzynową. Jedna osoba została ranna

W nocy izraelskie siły powietrza zbombardowały w Rafah obiekty Hamasu. Celami były bunkry, przechowalni amunicji w domach i meczecie, a także 15 wyrzutni rakiet. W wyniku kontynuacji oblężenia Gazy ranny został jeden żydowski wojskowy. W nocy dziesiątki czołgów przekroczyły granice i kierowały się ku miastu Rafah.

Z kolei odnosząc się do zagrożenia z północy dla Izraela, to artyleria rano wystrzeliła pięć pocisków, które spadły na miasto Nakoura w południowym Libanie. Po izraelskich atakach zamknięto szkoły w południowym Libanie. Następnie rząd libański potępił poranny atak Izraela.

Wojsko izraelskie poinformowało, że od rozpoczęcia operacji lądowej w Gazie (3 I) zginęło 6 izraelskich żołnierzy, a 60 zostało rannych, w tym 1 jest w stanie krytycznym i 7 w stanie ciężkim.

Przeczytaj kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]