2009-01-06: Raport ze Strefy Gazy: 6 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 555 Palestyńczyków, a ponad 2700 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i czterech żołnierzy, 37 cywilów, a także 85 żołnierzy odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

wtorek, 6 stycznia 2009

W nocy w omyłkowym ostrzale budynku przez izraelski czołg, zginęli trzej izraelscy żołnierze. 20 zostało rannych. W Gazie dalej trwają starcia między Hamasem, a Izraelem. Oprócz samych bojowników, giną też kolejni cywile. Podczas ostrzału jednego z czołgów, życie straciło 5 muzułmańskich cywilów. Świadkowie twierdzą, że zabici to terroryści z Hamasu, lecz te zbrojne ugrupowanie tego nie potwierdza.

Izraelskie samoloty zbombardowały szkoły ONZ w Strefie Gazy. Izraelski wojska podjęły bitwę o kontrolę nad miastem Chan Junis. Armię lądową cały czas wspierają czołgi i lotnictwo. Izraelici zniszczyli bunkier Hamasu i wyrzutnie rakiet Grad, która ostrzeliwała terytorium Izraela.

Terroryści w nocy wystrzelili 6 rakiet, które spadły na Nagew.

W kwestii ewentualnego rozejmu Izrael, postawił warunek Hamasowi, który mówi o nie dozbrajaniu się tego ugrupowania podczas możliwego zawieszenia broni.

Zobacz raport z 8 stycznia

Źródła[edytuj | edytuj kod]