2009-01-05: Raport ze Strefy Gazy: 5 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 510 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 2500 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 37 cywilów zostało rannych, a także 65 żołnierzy odniosło rany podczas operacji lądowej. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy. 3 stycznia Izrael podjął operację lądową w Strefie Gazy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

poniedziałek, 5 stycznia 2009

Po dziesięciu dniach od rozpoczęcia izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy i dwóch dniach operacji lądowej, Hamas zgłosił gotowość do rozmów z Izraelem. Delegacja Hamasu pojedzie do Kairu, żeby prowadzić rozmowy o rozejmie za pośrednictwem egipskiego mediatora.

Ehud Barak izraelski minister obrony, przyznał dziś rano (5 I), iż operacja W Strefie Gazy idzie według wcześniejszych założeń.

W nocy na terenie Strefy Gazy zostało zbombardowanych 130 celów. W tym samym czasie siły lądowe kontynuowały operację w terenie, wspierane przez siły powietrzne i morskie. W północnych częściach Gazy w nocy toczyły się dalej walki lądowe. Rannych zostało 10 Izraelczyków. W dzień rannych zostało kolejnych 5 żołnierzy podczas wymiany ognia w środkowej części strefy.

Z kolei Palestyńczycy podczas dnia wystrzelili 10 rakiet.

Zobacz kolejny raport Wikinews

  • Gedeon07[1] – izrael.badacz.org, 4 stycznia 2009