Przejdź do zawartości

2009-01-04: Strefa Gazy: Izrael rozpoczął operację lądową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 470 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 2200 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 37 cywilów zostało rannych, a także 30 żołnierzy odniosło rany podczas operacji lądowej. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy. 3 stycznia Izrael podjął operację lądową w Strefie Gazy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów

niedziela, 4 stycznia 2009
Przez wiele miesięcy dawaliśmy sposobność zawieszeniu broni, mając nadzieję na uniknięcie szeroko zakrojonej operacji wojskowej. Nasze nadzieje zostały zniweczone.(Operacja lądowa została - przy. red.) zaplanowana by zmienić rzeczywistość bezpieczeństwa na południu... siły IDF wkroczyły do Gazy w celu zniszczenia infrastruktury wojskowej, którą zbudował Hamas i przejęcia kontroli nad obszarami z których najwięcej rakiet jest wystrzeliwanych na Sderot, Ashkelon i Ashdod... Izrael nie walczy z Palestyńczykami mieszkającymi w Gazie. Oni nie są naszym celem. Oni są ofiarami agresywnego i okrutnego ucisku... pomożemy im dostawami żywności i medykamentów.

—Ehud Olmert w odniesieniu do operacji lądowej

Wg. agencji Reuters powołujących sie na świadków do Gazy w godzinach wieczornych weszły oddziały izraelskich wojsk z kolumną wojskowych pojazdów, osłanianych przez helikoptery. Wcześniej Izrael ostrzeliwał Gazę z artylerii.

Po wkroczeniu wojsk rozpoczęła się wymiana ognia między żołnierzami, a bojówkarzami. Hamas informował, że w bitwie poległo 9 izraelskich wojskowych, lecz Izrael zdementował to, dodając iż 30 żołnierzy odniosło rany. Później Hamas podał, iż schwytał dwóch żołnierzy. Wojsko izraelskie nie skomentowało tych informacji. W godzinach popołudniowych wojsko podało, iż w walkach zginął jeden żołnierz.

Dziś rano (4 I) w wybuchu izraelskiego pocisku w centrum handlowym zginęło 7 Palestyńczyków. Wcześniej w ostrzale czołgów dwóch członków Hamasu i 10 cywilów.

Izraelska marynarka wojenna wprowadziła blokadę wybrzeży Strefy Gazy.

Z kolei Syria pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Z terytorium Syrii wyruszyło jedenaście ciężarówek z 230 tonami żywności i środków medycznych. Bashar Shaar, przedstawiciel syryjskiej Organizacji Czerwonego Półksiężyca, poinformował, że celem misji jest pomoc Palestyńczykom, którzy cierpią na skutek niesprawiedliwej blokady, nałożonej przez izraelskiego okupanta.

Przeczytaj kolejny raport w Wikinews

Źródła[edytuj | edytuj kod]