Przejdź do zawartości

2009-01-02: Strefa Gazy: Dzień Gniewu Palestyny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 420 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 2000 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 35 cywilów zostało rannych. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny ołów

piątek, 2 stycznia 2009

W ciągu ostatniego tygodnia 420 Palestyńczyków zginęło w bombardowaniach Izraela na Strefę Gazy. Hamas ogłosił piątek 2 stycznia "dniem gniewu" przeciw Izraelowi.

Wschodnia Jerozolima będzie głównym celem ataków Palestyńczyków. Hamas planuje organizację marszów które rozpoczynać się mają na Wzgórzu Świątynnym i we wszystkich meczetach na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Prawdopodobnie piątek będzie pierwszym dniem intifady Palestyny przeciw Izraelowi. Ostatnia intifada rozpoczęła w 2000 roku. Pierwszy taki bunt miał miejsce pod koniec 1987 roku i trwał do 1993 roku.

Wśród zabitych jest jeden z pięciu głównych przywódców Hamasu Nizar Rajjan. Zginął w izraelskim nalocie na Strefę Gazy wraz z czterema żonami i dziesięciorgiem spośród swych 12 dzieci.

Trzech małych Palestyńczyków zginęło podczas nalotu w Chan Junis.

W nocy także lotnictwo izraelskie ostrzelało meczet w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy.

Siły Obronne Izraela umożliwiły wyjazd 400 osobą z Strefy poprzez otwarcie przejścia granicznego w Erez, poczym wprowadzili całkowitą blokadę Strefy.

Zobacz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]