2009-01-02: Strefa Gazy: Dzień Gniewu Palestyny
|
27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 420 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 2000 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 35 cywilów zostało rannych. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.
Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny ołów
W ciągu ostatniego tygodnia 420 Palestyńczyków zginęło w bombardowaniach Izraela na Strefę Gazy. Hamas ogłosił piątek 2 stycznia "dniem gniewu" przeciw Izraelowi.
Wschodnia Jerozolima będzie głównym celem ataków Palestyńczyków. Hamas planuje organizację marszów które rozpoczynać się mają na Wzgórzu Świątynnym i we wszystkich meczetach na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Prawdopodobnie piątek będzie pierwszym dniem intifady Palestyny przeciw Izraelowi. Ostatnia intifada rozpoczęła w 2000 roku. Pierwszy taki bunt miał miejsce pod koniec 1987 roku i trwał do 1993 roku.
Wśród zabitych jest jeden z pięciu głównych przywódców Hamasu Nizar Rajjan. Zginął w izraelskim nalocie na Strefę Gazy wraz z czterema żonami i dziesięciorgiem spośród swych 12 dzieci.
Trzech małych Palestyńczyków zginęło podczas nalotu w Chan Junis.
W nocy także lotnictwo izraelskie ostrzelało meczet w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy.
Siły Obronne Izraela umożliwiły wyjazd 400 osobą z Strefy poprzez otwarcie przejścia granicznego w Erez, poczym wprowadzili całkowitą blokadę Strefy.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Kinga Marcinak – Dzień Gniewu Palestyny – e-polityka.pl, 2 stycznia 2009
- Gedeon07 – [1] – izrael.badacz.org, 1 stycznia 2009