Przejdź do zawartości

2009-01-01: Raport ze Strefy Gazy: 1 stycznia 2009

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konflikt izraelsko-palestyński (2008-2009)
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimem Płynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 400 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 1 900 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 35 cywilów zostało rannych. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny ołów

czwartek, 1 stycznia 2009

Ehud Barak poinformował zaraz po północy, iż została powiększona specjalna strefa wojskowa do 40 km. wokół Strefy Gazy. Wojsko izraelskie rozdawało ulotki cywilom z instrukcjami, jak postępować podczas ataków rakietowych.

Nocą na Be'er Shevę i Netivot spadło 5 palestyńskich rakiet. Rankiem wystrzelono 6 kolejnych. W rejonie Hebronu, Palestyńczycy zdetonowali bombę, obok żydowskiego pojazdu. Nie ma informacji o ofiarach.

Tzipi Livni

Siły Obronne Izraela przepuściły 5 karetek do Strefy Gazy. Przedtem lotnictwo ostrzelało budynki Hamasu, a także parlament w Gazie. Podczas bombardowania zniszczona została kwatera milicji Hamasu w Rafah. W nalotach zginął Nizar Rajan, jeden z dowódców Hamasu. To narazie najwyższa głowa, która zginęła podczas Operacji Płynny Ołów.

Tzipi Livni także dziś wyjechała do Francji by spotkać się z Nicolasem Sarkozy. Celem wizyty było objaśnienie przyczyn i przebieg operacji.

Zobacz dalszą relację z Gazy w Wikinews

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Gedeon07[1] – izrael.badacz.org, 1 stycznia 2009