Przejdź do zawartości

2008-12-29: Wierzę w kolejny polski "zryw narodowy" - wywiad z Wojciechem Pędzichem, promotorem gdańskiej kandydatury do Wikimanii 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 grudnia 2008

Wikimania to doroczna konferencja użytkowników, administratorów, programistów i innych osób związanych z projektami Fundacji Wikimedia.

Swoje kandydatury zgłoszą prawdopodobnie Marrakesz, Hongkong, Melbourne, Seul, Singapur, Kuala Lumpur, Los Angeles, Rio de Janeiro, SeaTac, Toronto, Daytona Beach, Waszyngton, Quebec, Amsterdam, Kopenhaga, Stambuł, Montpellier, Oksford i Gdańsk.

Wikipedyści z Gdańska przygotowują ofertę swojego miasta do zorganizowania Wikimanii 2010. Prezentujemy wywiad z Wojciechem Pędzichem, stewardem projektów Wikimedia Foundation, głównym inicjatorem powstania polskiej kandydatury.


Wyksztalcioch: Trójmiejscy Wikipedyści są w trakcie przygotowywania oferty, dzięki której Polska zyska prawo organizacji ogólnoświatowego zlotu edytujących projekty Wikimedia Foundation pod nazwą Wikimania 2010. O podobne pozwolenie starają się takie miasta jak Waszyngton, Rio de Janeiro czy Oxford. W tym roku konferencja organizowana była w Aleksandrii, w której znajduje się słynna Biblioteka Aleksandryjska. Czy Gdańsk ma jakieś szanse wśród tak znanych miejscowości?

Polska jest krajem nadal ciekawym, niepoznanym do końca, a do tego tanim i dostępnym
Wojciech Pędzich: Z uwagi na zakładaną przez Fundację Wikimedia rotację kontynentów, na których odbywać się mają kolejne Wikimanie realne szanse mają oferty australijskie, gdzie konferencji nie było nigdy, oraz europejskie – pierwsza Wikimania odbyła się w 2005 roku we Frankfurcie. A czy my mamy szansę wśród ofert innych miast europejskich – Polska jest krajem nadal ciekawym, niepoznanym do końca, a do tego tanim i dostępnym, z obszerną listą krajów których obywatele mogą przyjechać na konferencję bez konieczności posiadania wizy. Proponujemy umieszczenie konferencji praktycznie "pod jednym dachem" – w sąsiadujących ze sobą budynkach Filharmonii Bałtyckiej oraz Centralnego Muzeum Morskiego, położonych praktycznie kilka kroków od Długiego Targu, w centrum miasta. Tak, uważam, że nasza oferta będzie atrakcyjna i da nam realne szanse zorganizowania Wikimanii 2010 w grodzie nad Motławą.
Jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego zainicjowano w Gdańsku demokratyczne przemiany

Hasłem waszej oferty jest Gdańsk - miasto wolności. Czy mógłbyś nam powiedzieć, dlaczego promujecie się właśnie takim hasłem?

Gdańsk wielu osobom kojarzy się z wolnością, z jej politycznym wymiarem. Z drugiej strony mamy Fundację Wikimedia i wyznawane przez nią wartości wolnego udostępniania nieskrępowanie tworzonej przez wolontariuszy wiedzy. Połączenie kosmopolitycznego miasta o silnie rewolucyjnych i wolnościowych inklinacjach z wolną kulturą na skalę międzynarodową jest w takim układzie dość naturalne.

Ile osób zaangażowanych jest w przygotowanie oferty? Polska jest dość małym krajem. Czy na pewno, gdy wasza oferta wygra, będziecie zdolni zapewnić sprawną obsługę całej konferencji?

Możemy mówić o sporym potencjale społecznościowym
Polska niekoniecznie jest mała - oczywiście nie dorównujemy liczebnością Stanom Zjednoczonym, Indiom, Chinom, lecz małym krajem nie jesteśmy na pewno. Pamiętajmy też, że według starej metody ustalania rankingu językowego Wikipedii byliśmy czwartą siłą w czołówce. Po wprowadzeniu zmiany polegającej na ułożeniu czołowej dziesiątki według ilości odwiedzin - nadal się w niej mieścimy. Możemy więc mówić o sporym potencjale społecznościowym, tym bardziej, że pozostałe projekty Wikimedia w języku polskim również swoją wielkością umiejscawiają się w ścisłej czołówce.
Co do osób zaangażowanych w tworzenie oferty – na razie pracujemy w kilka osób, nad czym czasami ubolewam. Każda dodatkowa osoba to możliwość wysłania kilku maili, przeprowadzenia kilku rozmów, dodatkowa para oczu patrząca i oceniająca ofertę, garść pomysłów, kontaktów, porcja wiedzy. Dlatego Patrol110 spamował pomorskich wikipedystów zachęcając ich do włączenia się do prac, dlatego też i ja tu podkreślam, że potrzebne są nam dodatkowe zasoby ludzkie. Szczególnie, jeśli nasza oferta okaże się zwycięska, lecz wtedy wierzę w kolejny słynny polski zryw narodowy.

Czy w Gdańsku organizowane były już jakieś ogólnoświatowe konferencje? Czy miasto poradziło sobie z ich organizacją?

Mam nadzieję, że trafimy na usta świata między innymi dzięki Wikimanii
W dniach 5-6 grudnia 2008 w mieście odbyły się uroczystości związane z 25-leciem przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Prezydentowi Lechowi Wałęsie. Na marginesie, odbyły się one między innymi w Filharmonii Bałtyckiej, którą proponujemy na miejsce Wikimanii 2010. Była to uroczystość, w której wzięło udział ponad tysiąc gości z całego świata, a z organizacją której miasto, moim skromnym zdaniem, poradziło sobie znakomicie. Potwierdził to między innymi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówiąc Dziennikowi Bałtyckiemu Po udanych obchodach 25-lecia przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie widać, że potrafimy zorganizować wielkie uroczystości [...] Ołowianka sprawdza się jako wielkie centrum kongresowe. [...] Gdańsk znowu będzie na ustach świata. Mam osobiście nadzieję, że trafimy na usta świata między innymi dzięki Wikimanii.
Miasto organizuje również szereg imprez o charakterze kulturalnym, czy handlowym. Działają w nim Międzynarodowe Targi Gdańskie, odbywa się Jarmark Św. Dominika, Festiwal Szekspirowski, Festiwal Dobrego Humoru. Nie powinniśmy też zapominać o pozostałych częściach Trójmiasta – Sopocie i Gdyni, również bogatych w wydarzenia kulturalne.
List intencyjny prezydenta Pawła Adamowicza w sprawie poparcia inicjatywy organizacji Wikimanii 2010 w Gdańsku

Ostatnio Polska starała się o umieszczenie u siebie Europejskiego Instytutu Technologicznego oraz Euro 2012. Obie akcje cieszyły się dużym wsparciem władz. Jak jest tym razem?

Podjęliśmy kontakt z władzami miasta. Po spotkaniu z przedstawicielami Wydziału Promocji i Kancelarii Prezydenta Miasta uzyskaliśmy zapewnienie o wsparciu naszych starań, co zostało potwierdzone listem od Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza. Przedstawiciele władz miasta cały czas zapewniają o swoim wsparciu pomysłu. Dokonali też wstępnej rezerwacji Filharmonii Bałtyckiej oraz Centralnego Muzeum Morskiego w terminie od 9 do 11 lipca 2010 roku. Deklarują też wsparcie organizacyjne, co będzie niezwykle istotne w przypadku pomyślnej dla nas decyzji jurorów.

Polska jest częścią Unii Europejskiej. Co z Wikimedianami, którzy są obywatelami państw nieobjętych ruchem bezwizowym?

Jak wspominałem wcześniej, lista państw których obywatele mogą wjechać do Polski na okres do 90 dni bez konieczności ubiegania się o wizę jest dość obszerna[1] i nie ogranicza się tylko do krajów strefy Schengen. Długa lista polskich placówek za granicą [2] oraz ogólnodostępny wniosek wizowy[3] powinny zapewnić możliwość dojazdu do Polski również mieszkańcom pozostałych państw.

Informacje o aplikowaniu przez Gdańsk do organizacji Wikimanii zaczęły się pojawiać w lokalnych mediach. Jaka jest reakcja społeczności lokalnej na ten pomysł?

Częściowo widać to w komentarzach pod obydwoma artykułami - sceptycy nielubiący chyba generalnie Gdańska marudzą, zaś większość popiera pomysł. Są też osoby i organizacje deklarujące pomoc przy organizacji imprezy - otrzymałem już kilka maili od potencjalnie zainteresowanych.

Jak powiedziałeś, część osób zgłasza jednak zastrzeżenia, być może nie zdając sobie sprawy z ewentualnych korzyści. Co zyska Gdańsk i jego mieszkańcy?

Oprócz ogólnie rozumianego prestiżu, bo mamy przecież do czynienia z międzynarodowym wydarzeniem napędzanym przez organizację zarządzającą swego rodzaju okrętem flagowym ruchu wolnej wiedzy, uwagi świata, medialnego zauważenia miasta, konferencja na pewno spowoduje przypływ gotówki, napływ gości, którzy mogą zadecydować o powrocie do Gdańska lub polecić miasto swoim znajomym. Postaramy się nie sprawiać kłopotu, uważamy, że konferencja zgromadzona w jednym miejscu nie powinna sparaliżować miasta.

Wielu osób nie stać na samodzielne pokrycie kosztów dojazdu na Wikimanię. Czy mogą oni liczyć na stypendia z Waszej strony?

Wszystko zależeć będzie od tego, czy udadzą się rozmowy z firmami i podmiotami gotowymi wystąpić w roli sponsorów. Nie wyobrażam sobie jednak pozostawienia takich Wikimedian bez pomocy.
Gdańsk nocą

Wikimania to nie tylko wykłady, ale też okazja do odbycia długich wieczornych rozmów z osobami z innych krajów. Jak wygląda nocne życie Gdańska?

Miejsc, gdzie można się spotkać i porozmawiać jest sporo, co widać w roboczej wersji oferty, gdzie znalazło się kilkaset lokalów, w których można porozmawiać przy dobrym posiłku lub trunku. Bliskość Starego Miasta zaprasza też do odbycia spaceru uliczkami, wiele osób podkreśla wspaniałość atmosfery Starego Miasta, jego niepowtarzalność, co można sprawdzić tylko empirycznie.

Językiem Wikimanii jest angielski. Czy uczestnicy będą mogli porozumieć się tym językiem we wspomnianych już barach, knajpach czy sklepach?

Osobiście tylko raz natknąłem się na sklepikarza niepotrafiącego sprzedać towaru obcojęzycznym nabywcom i jeden tylko raz zobaczyłem przetłumaczone "na żywo" ze słownika "Polska kuchnia" na "Polish kitchen" zamiast "Polish cuisine". Polacy potrafią się dogadać, widziałem ich chęć komunikacji, przez siedem lat ucząc dorosłych języka angielskiego. Menu, karty napitków i inne informacje w lokalach Starego Miasta przetłumaczone są w ogromnej większości przypadków na język angielski i niemiecki, a kelnerzy posługują się angielszczyzną na takim poziomie, by bezproblemowo obsłużyć obcokrajowców.

Wojciech Pędzich - z pochodzenia szczytnianin (1979), z zawodu anglista (2001), z wyboru gdańszczanin (2001). Oprócz roli męża i ojca pracownik działu zakupów w firmie dostarczającej rozwiązania hydrauliki siłowej. Z projektami Wikimedia związany od grudnia 2006, najpierw jako tłumacz artykułów i zasad dla polskiej Wikipedii, administrator w projekcie, członek pierwszego składu Komitetu Arbitrażowego. Steward projektów Wikimedia od grudnia 2007, członek Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Jeden z pomysłodawców ubiegania się Polski o organizację konferencji Wikimania, nadzorujący tworzenie gdańskiej oferty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista państw, których obywatele objęci są programem ruchu bezwizowego z Polską (do 90 dni)
  2. Lista polskich placówek dyplomatycznych za granicą
  3. Wniosek wizowy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości