2008-12-29: Sopot: odkryto nieznane dotąd wiersze Tetmajera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 grudnia 2008

Na strychu jednej z sopockich willi odkryto niepublikowane dotąd wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera – donosi dziennik "Polska".

Oprócz poezji młodopolskiego autora znaleziono również fotografie i listy miłosne poety adresowane do jednej z arystokratycznych aktorek.

Portret poety pędzla Leona Wyczółkowskiego

Podejrzewa się, że pochodzące z Zakopanego rękopisy przywiozła nad morze adresatka miłosnych listów poety. To właśnie w domu potomków owej aktorki Zbigniew Okuniewski z sekcji historyczno-eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu dokonał tego sensacyjnego odkrycia. Doszło do tego przypadkiem, ponieważ przemierzał on sopockie strychy w poszukiwaniu starych fotografii oraz dokumentów z lat II wojny światowej. Rodzina aktorki nie pozwoliła na ujawnienie ich nazwiska.

Wśród znalezionych rękopisów znalazły się również listy innych przedstawicieli środowiska artystycznego Młodej Polski, a także rękopis wiersza znanego filozofa i historyka filozofii Władysława Tatarkiewicza.

Jak twierdzą literaturoznawcy, znalezione rękopisy to niekwestionowane autentyki. Prof. Tadeusz Linkner, znawca literatury Młodej Polski w rozmowie z "Polską" zaznacza, że to "wyjątkowo ciekawe, niepowtarzalne znalezisko". Specjaliści mają nadzieję, że cenne sopockie znalezisko pomoże im w uzupełnieniu niezwykle tajemniczej i pełnej luk biografii Tetmajera.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości


Źródła[edytuj | edytuj kod]