2008-12-24: USA: zawieszenie w prawach ucznia za tekst na blogu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 grudnia 2008

18 letnia Katherine Evans, myślała, że Sarah Phelps jest "najgorszą nauczycielką jaką kiedykolwiek spotkała". Jak przystało na młodego obywatela XXI wieku, swoje przemyślenia wypowiedziała głośno w portalu Facebook.

Następnie dyrektor liceum w Pembrok Pines, Peter Bayer zawiesił ją za "cyberprzemoc i prześladowanie względem członka grona nauczycielskiego".

Ponieważ Katherine jest już dorosłą kobietą to zdecydowała się wnieść sprawę do sądu. Pozew odnosi się do naruszenia pierwszej poprawki do konstytucji – tej dotyczącej wolności i swobody głoszenia własnych opinii i przekonań na forum publicznym.

Sama historia nieprzychylnego wpisu nie wydaje się zbyt spektakularna. Poza tym przekonań Evans nie podzielały jej koleżanki. Pod wpisem nie pojawiło się zbyt wiele komentarzy, a większość z tych, które się ukazały broniły nauczycielki. Autorka po kilku dniach usunęła post wraz z komentarzami, co nie uchroniło jej jednak od zawieszenia i w efekcie usunięcia z klasy prowadzonej przez panią Phelps.

Prawnicy wspomagający studiującą obecnie Katherine tłumaczą, że w sprawie chodzi głównie o wymazanie faktu zawieszenia z jej akt. Według nich epizod z cyberprzemocą mógłby negatywnie wpłynąć na decyzję przyszłego pracodawcy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]