Przejdź do zawartości

2008-12-24: USA: nauczycielka ukarała ucznia za używanie Linuksa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 grudnia 2008
Linux

LinuxInformatykaInternetMicrosoft
OpenOffice.orgOprogramowanieGoogle

Gdy jeden z jej uczniów demonstrował i rozdawał swoim kolegom kopie systemu HeliOS Linux, jego nauczycielka postanowiła wydać wojnę systemom open-source'owym. Mieszkanka Austin w stanie Teksas skonfiskowała płyty, zganiła ucznia i napisała e-mail do Kena Starka z HeliOS, który ten opublikował na swoim blogu.

Znana jedynie jako Karen autorka napisała: "Panie Starks, jestem pewna, że jest pan głęboko przekonany o słuszności swoich poczynań, ale ja nie mogę pozwolić, aby takie działania miały miejsce w mojej klasie. W tym momencie nie jestem pewna, czy to co pan robi jest legalne. Żadne oprogramowanie nie jest darmowe i propagowanie takich twierdzeń jest szkodliwe. Te dzieci szukają u dorosłych wzoru i dyscypliny. W wolnym czasie zbadam sprawę głębiej i jeśli okaże się, ze pańska działalność jest nielegalna z pewnością wniosę oskarżenie".

Nauczycielka stwierdziła także, że wraz z innymi osobami na studiach "próbowała Linuksa" i obietnice Starksa co do sprawności systemu są mocno przesadzone, a wręcz fałszywe.

W odpowiedzi Starks bronił Linuksa i dużych zmian, jakie zostały w nim dokonane w ostatnich latach, a także wypominał pieniądze, jakie Microsoft zainwestował w Związek Edukacji Narodowej: "Tym, co najbardziej mnie niepokoi jest fakt, że niezależny okręg edukacyjny Austin wydaje miliony dolarów na oprogramowanie Microsoftu – pieniądze, które powinny zostać wydane na edukację naszych dzieci. Nauczyciel z powołania od razu dostrzegłby ten fakt i przekonywałby do przejścia na darmowe oprogramowanie open-source".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]