Przejdź do zawartości

2008-12-24: PiS nie chce legalnego in vitro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
środa, 24 grudnia 2008

Posłowie PiS równolegle z Jarosławem Gowinem z PO zajmującym się projektem ustawy regulującej kwestię m.in zapłodnienia in vitro, opracowują ustawę zakazującą całkowicie tej metody. Projekt Prawa i Sprawiedliwości ma być przedstawiony już w styczniu.

Parlamentarzyści PiS pracujący nad projektem twierdzą, że w ten sposób realizują zalecenia zespołu ekspertów do spraw bioetycznych Konferencji Episkopatu. Wprost tłumaczy to był wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. "To normalna procedura. Jako posłowie katoliccy mamy taki obowiązek" - mówi "Rzeczpospolitej".

Przewiduje się jednak, że nie uda się uchwalić tego projektu. "Jeśli się to nie uda, przejdziemy do dyskusji nad projektem Jarosława Gowina, ale nasze stanowisko będzie zależało od tego, w jakim stopniu zachowa on pierwotny kształt" - zapowiada Piecha.

W projekcie PO in vitro jest zaakceptowane, ale wprowadzono restrykcje w ochronie życia embrionów. Zakazano produkcji zarodków nadliczbowych i przeprowadzania selekcji genetycznej. Z tych powodów, projekt ten został pozytywnie przyjęty przez zespół episkopatu ds. bioetycznych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]