Przejdź do zawartości

2008-12-23: Projekt Gowina z poparciem Kościoła

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 23 grudnia 2008

Bioetyk, ksiądz Artur Filipowicz, w wywiadzie dla „Dziennika” powiedział, że „gdy nie ma szans na poparcie w parlamencie zakazu stosowania in vitro, poseł-katolik może poprzeć rozwiązania ograniczające negatywne elementy tej metody”. A taki projekt tworzy poseł Jarosław Gowin.

Niedawno przewodniczący kościelnego zespołu ds. bioetycznych abp Henryk Hoser w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej stwierdził, iż obowiązkiem sumienia polityków uważających się za chrześcijan jest poprzeć zapisy projektu autorstwa Jarosława Gowina dotyczącego in vitro.

Główne założenia ustawy autorstwa Gowina to zakaz zabijania ludzkich zarodków, wykorzystywanie ich do innych celów niż jedno zapłodnienie i selekcja genetyczna.

„Nauka Kościoła jest jednoznaczna: in vitro jest moralnie naganne i powinno być zakazane” – powiedział abp Hoser. Dodał jednak: „Według mnie poseł Gowin słusznie rozeznał, że nie da się wprowadzić zakazu in vitro. Zaproponował więc regulację w istotny sposób polepszającą ochronę życia, np. poprzez zakaz niszczenia ludzkich zarodków czy manipulacji genetycznych”. Jego zdaniem projekt Gowina ogranicza niebezpieczeństwa związane z konsekwencjami in vitro i lepsze są takie rozwiązania niż stan obecnego bezprawia.

Natomiast wśród polityków projekt ustawy jaką przygotował Jarosława Gowin, rozbudza coraz więcej kontrowersji.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej nie są zgodni co do problemu refundacji zabiegu in vitro, spór obejmuje kwestię tego, kogo powinna objąć refundacja. Sam inicjator projektu, Jarosław Gowin uważa, że prawo refundacji będzie przysługiwało małżeństwom. Zbigniew Chlebowski z kolei powiedział: "Sądzę, że tutaj będzie raczej szersza formuła, niż tylko w przypadku małżeństw". Dodał, że projekt ustawy biomedycznej będzie gotowy już w styczniu, a na początku lutego zajmie się nim Sejm.

Przedstawiciele opozycji nie zgadzają się z założeniami Zbigniewa Chlebowskiego. Przemysław Gosiewski powiedział: "Jeśli wygra taki pomysł, nie ma mowy o poparciu PiS".

Z kolei Wojciech Olejniczak z SLD poddał krytyce projekt tej ustawy: "Odrzucamy wszystkie te działania, które są sprzeczne z zasadami, które określa nauka społeczna Kościoła".

Minister Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta uważa, że ustawa okaże się kolejną okazją do weta prezydenckiego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]