2008-12-22: Tajlandia: rozpoczął się proces handlarza bronią

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 22 grudnia 2008
Azja

Handlarz bronią - Wiktor But zaczął zeznawać w swoim procesie, toczącym się w Bangkoku. Prowadził interesy m.in. z Al-Kaddafim i terrorystami z FARC.

Jego ekstradycji domaga się USA. Wiktor But został aresztowany w marcu podczas operacji w Tajlandii. Amerykańscy agenci podali się za kolumbijskich terrorystów z FARC, a Rosjanin przygotował dla nich ofertę 700 pocisków rakietowych ziemia-powietrze, kilku tysięcy sztuk karabinów, śmigłowców i samolotów wyposażone w wyrzutnie rakietowe.

41-letni Wiktor But rozpoczynał karierę jako tłumacz wojskowy. Uczestniczył w negocjacjach oraz dostawach broni dla radzieckich sojuszników na Bliskim Wschodzie, co pozwoliło mu poznać tajemnice handlu bronią. Wysyłał broń do Afganistanu, Angoli, Rwandy, Sierra Leone i Sudanu. Na liście jego klientów są oskarżony o zbrodnie wojenne były prezydent Liberii Charles Taylor i libijski dyktator Muammar Al-Kaddafi.

Butowi postawiono cztery zarzuty powiązane z terroryzmem, m. in. spiskowania w celu zabicia amerykańskich obywateli i materialnego wspierania terrorystów. Proces ekstradycyjny Buta w Bangkoku rozpoczął się w czerwcu, jednak rozprawy były często przekładane ze względu na zmianę obrońców. Pierwszy nakaz aresztowania wystawiony w Tajlandii oparty był na zarzucie wykorzystywania terytorium kraju dla negocjacji dostaw broni dla terrorystów. Zarzuty te zostały odparte w kwietniu. Drugi nakaz został wystawiony na prośbę USA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Proces najsłynniejszego handlarza bronią, napisanej przez Paulinę Klejnowską i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)