Przejdź do zawartości

2008-12-19: Hamas: ''Syjonistyczny wróg zostanie zniszczony''

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
piątek, 19 grudnia 2008
Azja

19 grudnia o godzinie 5 rano czasu polskiego, zakończył się rozejm między Hamasem a Izraelem. Palestyńskie ugrupowanie Hamas już zapowiedziało wznowienie ataków na „syjonistycznego okupanta”.

Hamas nie przedłużył rozejmu gdyż, jak twierdzi, Izrael nie przestrzegał jego warunków. Na stronie internetowej Brygad al Kassam, będących zbrojnymi oddziałami Hamasu, zamieszczono w nocy notatkę: „Okupant jest odpowiedzialny za konsekwencje”. Nieprzedłużenie zawieszenia broni popiera także palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad.

Rzecznik Hamasu Fawzi Barhum powiedział, że odnowienie rozejmu nie jest możliwe, a syjonistyczny wróg zostanie zniszczony. ”My, Hamas, mamy prawo odpowiedzieć na każdą syjonistyczną agresję przeciwko narodowi palestyńskiemu. Jest to narodowy obowiązek" – stwierdził Barhum. Reakcją strony izraelskiej była wypowiedź ministra obrony, Ehuda Baraka, który powiedział, że nie obawia się przeprowadzenia dużej operacji militarnej w Strefie Gazy, dodał jednak, że pośpiech jest niepotrzebny. Mimo że oficjalnie rozejm zakończył się dopiero w piątek, już w nocy ze środy na czwartek Palestyńczycy wystrzelili kilkanaście pocisków w kierunku południowego Izraela. W odpowiedzi Izrael przeprowadził dwa naloty na Strefę Gazy.

W tej sytuacji oświadczenie Unii Europejskiej wzywające do natychmiastowego przerwania ataków z obu stron, nie przyniesie raczej pożądanych rezultatów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Syjonistyczny wróg zostanie zniszczony”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).