Przejdź do zawartości

2008-12-17: 38. rocznica gdyńskiego Grudnia'70

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 grudnia 2008

Dziś (17 XII) pod pomnikiem ofiar Grudnia w Gdyni odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą tego wydarzenia. Brał w nich udział prezydent Lech Kaczyński.

To w miejscu obecnego pomnika przed 38 laty padły pierwsze strzały do robotników. Zebrało się tam dziś kilkaset osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, który złożył kwiaty. Odsłonięto dwustronną tablicę z nazwiskami 18 osób, które zginęły na ulicach Gdyni w grudniu 1970 r. oraz informację o legendarnym Janku Wiśniewskim (jego prawdziwe nazwisko to Zbigniew Godlewski), którego zwłoki niesiono na drzwiach. Metropolita gdański mówił, że śmierć ofiar Grudnia, po latach zaowocowała odrodzeniem wolnej Polski. Jak podkreślał, ofiary Grudnia walczyły o prawa socjalne i obywatelskie. Dodał, żeby również dzisiaj pamiętać o tych wydarzeniach i przeciwstawiać się zbrodni zniewolenia.

Nieoficjalne dane mówią, że w wyniku krwawych pacyfikacji w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu w grudniu 1970 roku zginęły co najmniej 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „38. rocznica gdyńskiego Grudnia'70”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).