2008-12-16: Wrocław: 21 grudnia wypuszczą karpie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 16 grudnia 2008
Wrocław
Herb wroclaw.svg
Logo akcji

Już wkrótce we Wrocławiu odbędzie się doroczna akcja wypuszczania na wolność karpi hodowlanych. Organizatorami przedsięwzięcia są wrocławscy buddyści. Chociaż religia ta nie wymaga od swoich wyznawców bycia wegetarianami, to wypuszczanie zwierząt hodowlanych stało się w niej tradycją. Wypuszczane są m.in. jaki, owce, kozy i ryby. Zwierzęta te noszą później czerwone wstążeczki, dzięki czemu nie są zabijane.

Wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę, 21 grudnia o godzinie 11:00 na ulicy Jastrzębiej 11/1. Zakupione w hipermarkecie Carrefour ryby zostaną przeniesione w wiadrach, które powinien zabrać ze sobą każdy, kto chce włączyć się do akcji, do stawu w Parku Południowym. Jak mówią organizatorzy akcji woda we wrocławskich stawach jest stojąca i mulista, dzięki czemu karpie mogą się w niej zadomowić.

Organizatorzy odpierają też zarzuty, według których kupowanie karpi doprowadza do zwiększenia ilości cierpiących zwierząt. Według Szymona Jabłońskiego bojkot karpi wymagałby znacznie większych środków i zmasowanej akcji informacyjnej, którą od lat prowadzi m.in. klub Gaja. Uwalnianie karpi, choć pomaga znacznie mniejszej liczbie zwierząt, także niesie za sobą korzyści.

Oprócz Wrocławia podobne akcje odbędą się tego samego dnia w Krakowie i kilku innych miastach. Podobne inicjatywy prowadzone są od kilku lat w Czechach.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości


Źródła[edytuj]