Przejdź do zawartości

2008-12-16: Kanada: pijany polski konsul uciekł z miejsca wypadku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 grudnia 2008
Ameryka Północna

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Telewizja CTV News podała, że polski konsul (Tomasz Lis) z Vancouver (Kanada) jechał pod wpływem alkoholu, spowodował wypadek i uciekł. MSZ zapowiada wyciągnięcie konsekwencji.

Polski konsul jechał służbowym samochodem i uderzył w wóz strażacki. Szybko uciekł z miejsca wypadku, ale został złapany. Policja podaje, że alkomat miał on 2,6 promila alkoholu we krwi, co oznacza, że trzykrotnie przekroczył tamtejszą normę.

Konsul nie zasłaniał się jednak immunitetem. Mediom tłumaczył: "To sprawa między mną a policją". Jak podaje TVN24, konsul tłumaczył, że sięgnął po alkohol, gdyż poruszyła go informacja, jaka ukazała się w kanadyjskich mediach o tym, że policjanci, którzy porazili Polaka Roberta Dziekańskiego paralizatorem na lotnisku, nie odpowiedzą za jego śmierć. "Nie ma miejsca w służbach dyplomatycznych dla osób, które nie potrafią się zachować za granicą. Wyciągnę surowe konsekwencje wobec konsula z Kanady" - zapowiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Pijany polski konsul uciekł z miejsca wypadku”, napisanego przez Kamila Świętonia, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).