2008-12-14: Raport ws. strefy Schengen

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 grudnia 2008

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny raport dotyczący strefy Schengen. Wynika z niego, że skuteczność ochrony granicy państwowej po wstąpieniu Polski do strefy Schengen wzrosła o połowę. Dokument ten powstał w związku z przypadającą 21 grudnia rocznicą wstąpienia naszego kraju do tej strefy.

Dzięki przyłączeniu się Polski do strefy Schengen ok. 600 osób poszukiwanych przez polską policję ujęto za granicą, a na terenie naszego kraju zatrzymanych zostało 350 przestępców poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania. Jak donosi raport, Straży Granicznej udało się zatrzymać dwa razy więcej nielegalnych cudzoziemców niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrosła też skuteczność w zwalczaniu przemytu alkoholu i papierosów.

Ta poprawa bezpieczeństwa wynika z faktu, że prawo dotyczące strefy Schengen zobowiązuje jej kraje do wzmocnionej współpracy policyjnej (dzięki systemowi wymiany informacji Schengen – SIS) i koordynacji (w ramach tzw. biura SIRENE). Baza danych SIS powstała w celu efektywniejszego ścigania osób oraz przedmiotów, jej działanie oparte jest na rozsyłaniu informacji o poszukiwaniu podejrzanej osoby przez służby jednego państwa strefy do odpowiednich służb w pozostałych krajach.

Na dzień dzisiejszy w skład strefy Schengen wchodzą wszystkie kraje UE z wyjątkiem Irlandii, Wlk. Brytanii (odmówiły one udziału w tym porozumieniu), Cypru, Bułgarii i Rumunii (nie zakończyły jeszcze przygotowań do zniesienia kontroli granicznych) oraz dwa kraje nie wchodzące w skład UE - Norwegia i Islandia. Nasze członkostwo w strefie Schengen wiele ułatwia zwykłym podróżnym. Zlikwidowane zostały kontrole powodujące olbrzymie kolejki na przejściach granicznych, ujednolicono procedury wizowe i międzynarodową współpracę policyjną. 12 grudnia do strefy Schengen dołączyła Szwajcaria.

Wejście do strefy spowodowało, że Polska musi wydawać obywatelom państw trzecich objętych obowiązkiem wizowym ujednolicone wizy Schengen. Koszt wydania tych wiz wynosi 60 euro. Wobec obywateli Rosji i Ukrainy - na podstawie umów z UE o ułatwieniach wizowych - stosowane są stawki obniżone - w wysokości 35 euro. Ukraina negocjuje z UE całkowite zniesienie wiz przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Lewica wspiera Jaruzelskiego”, napisanego przez Raport ws. strefy Schengen, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).