2008-12-11: Chiny zaprotestowały przeciwko wizycie Dalajlamy w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 grudnia 2008

Chiny oficjalnie zaprotestowały w związku ze spotkaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Rzecznik prasowy MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że polski ambasador w Chinach został wezwany w trybie pilnym do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Pekinie.

"Na razie czekamy na informacje od naszego ambasadora w Pekinie, który został dzisiaj rano czasu polskiego wezwany do chińskiego MSZ. Na chwilę obecną nie mamy od niego żadnej informacji ze spotkania" - powiedział Piotr Paszkowski.

Rzecznik chińskiego MSZ Liu Jianchao poinformował, że Chiny przekazały oficjalny protest ambasadzie Polskiej w Pekinie, wyrażając tym samym "głębokie niezadowolenie" z faktu spotkania Lecha Kaczyńskiego z Dalajlamą XIV. "Apelujemy do Polski, by unikała decyzji, które szkodzą stosunkom chińsko-polskim, i nie podejmowała kroków, które godzą w żywotne interesy Chin" - mówił rzecznik Liu Jianchao.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Polski ambasador wezwany na dywanik do chińskiego MSZ”, napisanego przez Agnieszka Obrycka, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).