2008-12-03: Piraci zwolnili jemeński frachtowiec

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 3 grudnia 2008
Afryka

Jak podano w Puntlandzie, na północy Somalii, somalijscy piraci zdecydowali się na uwolnienie uprowadzonego w zeszłym tygodniu jemeńskiego frachtowca, odstępując od okupu.

- Statek jemeński został zwolniony wieczorem we wtorek po długich dyskusjach pomiędzy władzami Puntlandu, starszyzną i piratami - poinformował Ali Abdi Aware, minister stanu tego regionu.

- Załoga statku jest bezpieczna, a za zwolnienie frachtowca nie zapłacono żadnego okupu - powiedział Aware. Somalijscy piraci uznawani są za wielkie zagrożenie dla statków, które korzystają z bardzo ruchliwego szlaku morskiego, łączącego Europę z Azją i Bliskim Wschodem. Wymuszają oni milionowe okupy, narażając armatorów na zwiększone koszty ubezpieczenia, zagrażając przy tym dostawom pomocy humanitarnej.

Na początku października Międzynarodowe Biuro Morskie szacowało, że co najmniej 55 statków zostało w tym roku zaatakowanych przez somalijskich piratów w Zatoce Adeńskiej i na Oceanie Indyjskim. Wśród porwanych statków jest także saudyjski supertankowiec "Sirius Star" z 25-osobową załogą. Na jego pokładzie znajduje się dwóch Polaków.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Piraci zwolnili jemeński frachtowiec, napisanej przez Marię Twaróg i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)