2008-12-02: Tematyka energii jądrowej na Konferencji Klimatycznej w Poznaniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 grudnia 2008
Flaga agencji IAEA - jednej z agend ONZ

Swoje miejsce na Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu znalazła również energetyka jądrowa. Eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) będą przedstawiali możliwości energii jądrowej w łagodzeniu zmian klimatycznych.

Globalne zainteresowanie energią jądrową zdecydowanie wzrasta, powiedział Holger Rogner, szef sekcji planowania i badań ekonomicznych IAEA i jednocześnie szef delegacji Agencji na konferencji. Dzieje się tak, ponieważ nie można pomijać energii jądrowej, gdy mowa o łagodzeniu zmian klimatycznych. Większość z 50 państw członkowskich, które wyraziło chęć rozwijania energetyki jądrowej, kierowało się również faktem, że emituje ona niewiele gazów cieplarnianych.

Podczas Konferencji IAEA będzie prowadziła dwustronne spotkania organizowane wspólnie z Polską Agencją Atomistyki i agencją energetyki jądrowej przy OECD. IAEA służy jako źródło wiedzy aproopo wszelkich spraw związanych z energetyką jądrową dla wszystkich państw członkowskich i biorących udział w konferencji, zainteresowanych zagadnieniami związanymi z tą technologią, dopowioada Rogner.

W trakcie Konferencji IAEA zaprezentuje również nową publikację ("Zmiany klimatu a energetyka jądrowa 2008"), dotyczącą możliwości energetyki jądrowej w zmniejszaniu zmian klimatycznych. Publikacja zawiera także ogólne informacje o energetyce jądrowej (cykl paliwowy, ochrona i bezpieczeństwo) i rozdział poświęcony perspektywą energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach, Rosji, Polsce i Niemczech.

Źródła[edytuj | edytuj kod]