Przejdź do zawartości

2008-11-29: Bydgoszcz: Dzień Kolejarza po raz kolejny atrakcją obchodów Dnia Św. Katarzyny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 listopada 2008
Transport
KolejLotnictwo

W sobotę na bydgoskim Dworcu Głównym już po raz czwarty Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei zorganizowało obchody święta Św. Katarzyny – popularnego Dnia Kolejarza. Zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom kolei zapewniono wiele atrakcji.

Odwiedzającym bydgoski dworzec udostępniono do zwiedzania m.in. tabor kolejowy przy peronie 1. Można było poznać wnętrza wielu lokomotyw, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych. Wśród tych pierwszych: SM30-207 i SM42-1036. Elektrowozy reprezentowane były przez: ET22-1026, ET40-43 i EU07-494. Miłośnikom kolei udostępniono również elektryczny zespół trakcyjny EN57-2066 oraz autobusy szynowe SA106-014 i SA106-017.

Obok zwiedzania taboru kolejowego jedną z atrakcji, które zapewnili członkowie BTPK było zwiedzanie okolicznościowej wystawy w Izbie Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych przy peronie 3. Wystawa połączona była z projekcjami filmów dokumentalnych o tematyce kolejowej.

Niemałą popularnością cieszyła się największa w regionie makieta kolejowa w skali H0, która do niedawna służyła do nauki przyszłym kolejarzom odpowiedzialnym za organizację ruchu pociągów. Członkowie towarzystwa zorganizowali również zwiedzanie głównej nastawni bydgoskiego Dworca Głównego, zabytkowego parowozu TKp1-46 oraz obrotnicy przy hali postojowo-naprawczej bydgoskiej lokomotywowni. Obchody Dni Kolejarza uświetnił także występ orkiestry kolejowej.

Filip Bebenow, rzecznik Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei wspomina, że towarzystwo zadowolone jest z dużej frekwencji wśród zwiedzających, pomimo nieprzyjaznej pogody.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Bydgoszcz – Dzień Kolejarza 2008


Fotoreportaż

[edytuj | edytuj kod]
  1. Na zdjęciu członkowie BTPK w mundurach kolejarskich (od lewej):
    Filip Sieradzki – prezes zarządu
    Krzysztof Gołębiowski – skarbnik
    Filip Bebenow – rzecznik prasowy
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka
pozostałych miejscowości