2008-11-24: Gabinet Baracka Obamy: Hillary Clinton zostanie szefem amerykańskiej dyplomacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hillary Clinton na wiecu Baracka Obamy (13 października 2008, Horsham, Pensylwania)
poniedziałek, 24 listopada 2008
US-WhiteHouse-Logo.svg

Hillary R. Clinton przyjęła propozycję objęcia stanowiska Sekretarza Stanu w przyszłym gabinecie Baracka Obamy.

O przyjęciu przez Clinton stanowiska szefa dyplomacji poinformował dziennik „The New York Times”, powołując się na dwóch jej współpracowników. Agencja Associated Press donosi, że jej nominacja może zostać ogłoszona już w przyszłym tygodniu.

Doniesienia o propozycji objęcia przez niedawną demokratyczną rywalkę prezydenta-elekta w wyścigu do Białego Domu jednego z najważniejszych stanowisk w gabinecie pojawiły się na antenie m.in. telewizji NBC 14 listopada.

Wikinews
Dowiedz się więcej

Oprócz byłej pierwszej damy, jako potencjalnych kandydatów na stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji wymieniano także senatora z MassachusettsJohna Kerry'ego, republikańskiego senatora Chucka Hagela oraz demokratów: gubernatora stanu Nowy MeksykBilla Richardsona i byłego przewodniczącego senackiej Komisji Sił Zbrojnych – Sama Nunna.

Potencjalni kandydaci na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Jak informuje internetowe wydanie tygodnika „The Times”, największe szanse na objęcie stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa ma emerytowany generał James L. Jones – były dowódca wojsk NATO w Europie, a także przyjaciel Johna McCaina i Hillary Clinton. Warto zauważyć, że Jones cieszy się poparciem zarówno Demokratów, jak i Republikanów.

Jako potencjalni kandydaci na to stanowisko wymieniani są jeszcze: Susan E. Rice – doradczyni ds. polityki zagranicznej w administracji Billa Clintona, James Steinberg – zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa za prezydentury Clintona oraz Richard Danzig – były minister ds. marynarki wojennej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]