2008-11-23: Dalajlama jednak nie rezygnuje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 23 listopada 2008
Azja
Wikinews
Dowiedz się więcej

XIV Dalajlama ogłosił, że nie ustąpi z funkcji. Zapewnił też, że będzie kontynuował politykę "środkowej drogi" w kontaktach z Chinami.

Decyzje te padły w sobotę na konferencji w w Dharamsali na północy Indii, gdzie kilkuset tybetańskich uchodźców dyskutowało na temat tego, jaką przyjąć strategię wobec Chin. Koncepcja "środkowej drogi" jest od roku 1988 realizowana przez dalajlamę. - Większość poparła środkową drogę (...), co jest właściwe. Całkowita niepodległość jest nieosiągalna - mówi przywódca Tybetańczyków. Polityka pokojowego domagania się większej autonomii w celu zachowania tybetańskiej tożsamości narodowej i kultury zwyciężyła mimo tego, że wielu delegatów pragnęło twardszego kursu wobec Pekinu. Jak twierdzi wiceprzewodnicząca parlamentu na wygnaniu Dolma Gyari, większość obecnych była za drogą środka, jednak jeśli Chiny nie zareagują na nią pozytywną odpowiedzią, Tybet "sięgnie po niepodległość".

Obecnie Pekin odrzuca ideę jakiejkolwiek, choćby połowicznej niezawisłości Tybetu.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. http://www.e-polityka.pl/a.14504.d.17.html, napisanej przez Aleksandrę Nowak i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)