2008-11-23: Czy ''pomostówki'' trafią do TK?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 23 listopada 2008
Polityka
N icon politics.png

Lech Kaczyński postanowił, że podpisze ustawę o emeryturach pomostowych przyjętą przez parlament, po czym skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdzić jej zgodność z ustawą zasadniczą. Dzięki temu emerytury pomostowe zachowa 250 tys. osób, które w razie prezydenckiego weta utraciłyby je po pierwszym stycznia.

Skierowanie ustawy do Trybunału ma ustalić, czy nie narusza ona konstytucji. Jeśli tak się dzieje, rząd będzie zmuszony do jej zmiany. Prezydent liczy, że jest to sposób na zwiększenie liczby osób uprawnionych do emerytur pomostowych. Przyjęta ustawa przewiduje że prawo do wcześniejszych świadczeń otrzyma niecałe 250 tysięcy osób z 1,07 mln osób, które podobne przywileje zachowały po tzw. reformie Buzka. Uprawnienie utracą nauczyciele, kolejarze oraz pracownicy sektora energetycznego, chemicznego i budowlanego, transportu i łączności. Zabieg ten spowoduje, że do 2020 r. zaoszczędzimy prawie 40 mld zł z naszych podatków. Gdy sędziowie TK uznają, że przepisy są niezgodne z konstytucją PO będzie zmuszona po zmiany ustawy w terminie nie dłuższym niż 18 miesięcy. Prawdopodobnie Platforma poszerzy wtedy katalog osób objętych możliwością przechodzenia na emeryturę na pięć lat (w niektórych zawodach na 10 lat) przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. Czy "pomostówki" trafią do TK?, napisanej przez Aleksandrę Nowak i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)