2008-11-22: Kolejni żołnierze wyjadą do Afganistanu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 22 listopada 2008
Azja

Pentagon wyśle do Afganistanu prawie 20 tysięcy żołnierzy, by móc powtórzyć tam strategię wojskową znaną z Iraku, określaną w amerykańskim wojskowym żargonie jako "fala" - podał serwis huffingtonpost.com.

Sekretarz obrony Robert Gates oglosił, że rozmawiał już z dowódcami na temat wysłania kolejnych żołnierzy do Afganistanu. Najprawdopodobniej wyjedzie tam 5 brygad bojowych (4 brygady naziemne i brygada lotnicza). Brygada liczy zazwyczaj 3,5 tysiąca żołnierzy. - Musimy mieć oddziały gotowe zastosować taktykę "fali", i to jeszcze przed sierpniowymi wyborami w Afganistanie - stwierdził Gates. Rzecznik Pentagonu Geoff Morrell dodał, że większa liczba wojsk, które określił mianem "uśmierzaczy", trafi do Afganistanu na wniosek dowodzącego tam siłami NATO gen. Davida McKiernana. - Sekretarz Gates spełni prośby naszych generałów – podkreślił Morrel.

Taktyka „fali” została zastosowana wcześniej w Iraku. Polegała ona na wysłaniu do tego kraju dodatkowych 30 tysięcy żołnierzy w 2007 roku. Zaowocowało to większą liczbą antyterrorystycznych operacji. W ciągu roku liczba aktów przemocy w Iraku spadła o 50 procent. Jak podkreśla Gates, by w Afganistanie mógł zaistnieć pokój, musi zostać obniżony poziom przemocy - informuje serwis huffingtonpost.com.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Kolejni żołnierze wyjadą do Afganistanu?”, napisanego przez Łukasza Noszczaka, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).