2008-11-21: Urlopy dla ojców uchwalone

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 listopada 2008

Po wielu dyskusjach uchwalona została nowelizacja Kodeksu Pracy według której urlopy macierzyńskie będą dłuższe, wprowadzone zostaną urlopy dla ojców, a także wzrosną zasiłki macierzyńskie rolników. Posłowie byli przy tym bardzo jednomyślni, tylko jeden był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Urlopy macierzyńskie, od 2010 roku podzielone będą na dwie części: obowiązkową (20 tygodni) i fakultatywną (docelowo 26 tygodni). Tacierzyński natomiast ma stanowić fakultatywną część urlopu przysługującą tylko ojcom, która przepada jeśli ten jej nie wykorzysta. Początkowo, w 2010 roku, będzie on wynosił tylko tydzień, jednak rok później będzie już dwa razy dłuższy. Młody tata będzie miał rok na wykorzystanie tego urlopu. W tej chwili jest tak, że ojciec może co prawda opiekować się dzieckiem, ale dopiero kiedy matka wykorzysta minimum 14 tygodni, a pozostałych zrzeknie się na rzecz ojca. Inne zmiany to wzrost o 318 zł zasiłku macierzyńskiego dla rolników oraz, krótszy niż proponowany, okres ochronny przed zwolnieniem dla matek, które po macierzyńskim wracają do pracy. Zamiast proponowanych 36 miesięcy ma być 12. Przyzakładowe żłobki i przedszkola mają być od teraz finansowane z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, z tego samego źródła mają też iść pieniądze na opiekę nad dziećmi przebywającymi w tych placówkach. Wśród zmian znalazło się też podniesienie wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne za osoby przybywające na urlopach wychowawczych oraz składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne za te osoby, do poziomu wynagrodzenia otrzymywanego przed urlopem, jednak nie więcej niż 60% przeciętnej pensji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Urlopy dla ojców uchwalone”, napisanego przez Kingę Marcinak, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).