2008-11-20: Tym razem Tusk ofiarą internetowej dywersji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wyniki wyszukiwania słowa "kłamca"
Internet
czwartek, 20 listopada 2008

Po raz kolejny polski polityk został ofiarą tzw. techniki "google bomb". Tym razem ofiarą został premier Donald Tusk. Po Lechu Kaczyńskim i Andrzeju Lepperze, to kolejny przykład "dywersji" na stronach Google.

O sprawie poinformował portal tvn24.pl, na podstawie doniesień z platformy Kontakt TVN24. Po wpisaniu do internetowej wyszukiwarki słowa "kłamca", na pierwszej pozycji pojawia się link do artykułu o premierze na Wikipedii.

Niedawno głośna była sprawa 24-letniego Marka Witoszka, który wykorzystał ten sam mechanizm i spowodował, że po wpisaniu w wyszukiwarce jednego z obraźliwych słów, na pierwszym miejscu pojawiała się oficjalna strona prezydenta Kaczyńskiego – www.prezydent.pl. Jak zeznał przed sądem w czasie rozprawy o znieważenie głowy państwa młody mężczyzna, był to głupi żart, którego żałuje. Kolejna sprawa została wyznaczona na 26 listopada – Witoszkowi grozi do 3 lat więzienia.

Technika "google bomb" – jedna z technik spamowania wyszukiwarek internetowych linkami, tak aby określona witryna znalazła się na jak najwyższej pozycji wyszukiwań, które nie wiążącą się bezpośrednio z jej zawartością – była wielokrotnie wykorzystywana przez internautów, najczęściej w celach wyśmiania różnych polityków. Wielokrotnie na całym świecie ofiarami stawali się różni politycy, których strony pojawiały się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce. Oto niektóre z przykładów wyszukiwanych sformułowań i polityków, których strony się pojawiały:

W styczniu ubiegłego roku firma Google zapewniła, że będzie walczyć z taką formą żartów internetowych. Jak widać do tej pory walka ta nie jest do końca skuteczna.

Źródła[edytuj | edytuj kod]