Przejdź do zawartości

2008-11-19: Pierwszy spacer kosmiczny misji STS-126

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 19 listopada 2008
Astronauta Bruce McCandless podczas EVA
Endeavour zbliżający się do ISS z 6,5-metrowy kontenerem logistycznym Leonardo w ładowni, 16 listopada 2008
Kosmiczna toaleta

Wczoraj dwóch astronautów z promu kosmicznego Endeavour wykonało pierwszy z czterech spacerów kosmicznych (EVA) poświęconych naprawom i rozbudowom stacji kosmicznej ISS.

Heidemarie Stefanyshyn-Piper i Stephen Bowen wyszli w kosmos o 18:09 GMT z komory dekompresyjnej stacji kosmicznej, gdzie spędzili noc w celu wyzbycia się azotu z krwi. Spacer trwał 6,5 godziny.

Astronauci zamontowali nowy sprzęt przywieziony z Ziemi i zdemontowali stary, który zabiorą z sobą w ładowni wahadłowca. Naprawili także jeden z układów poruszających panele ogniw słonecznych, który nie działał już od ponad roku.

Od poniedziałku trwa też przeładunek 14,5 tony wyposażenia przywiezionego przez prom kosmiczny. Głównie jest to wyposażenie stacji potrzebne do zwiększenia stałej załogi ISS z 3 do 6 osób, co nastąpi w przyszłym roku. Są to, m.in.: dwie kwatery sypialne, sprzęt do ćwiczeń sportowych, druga toaleta, dwa piekarniki do podgrzewania jedzenia, chłodziarka spożywcza, oraz zamrażalnik i piekarnik do celów naukowych.

Jeden z przedstawicieli NASA opisał prowadzone prace, jako zmianę ISS w "dom z pięcioma sypialniami i dwoma łazienkami dla 6 osób".

Astronauci zamontowali też system odzyskiwania wody pitnej z moczu. Pozwoli to zmniejszyć uzależnienie stacji od dostaw wody z Ziemi, gdy zamieszka na niej pełna, sześcioosobowa załoga.

Rozbudowa stacji pozwoli przeprowadzać więcej eksperymentów naukowych oraz wydłużyć pobyty astronautów z Europy i Japonii, których moduły laboratoryjne, "Kibō" i "Columbus", zostały dołączone do stacji w tym roku.

Jutro w czwartek minie 10 lat od powstania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]